Green Card Nedir? Amerika Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır? Merak Ettikleriniz Bu Yazıda!

23 Eylül 2022
Green Card Nedir? Amerika Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır? Merak Ettikleriniz Bu Yazıda!

Önsöz

Green Card sezonu geldi çattı. Green Card başvurusu yapmak gibi bir düşünceniz mi var? Veya Green Card terimini hep duyuyor ve “Green Card nedir?” sorusunun cevabını mı merak ediyorsunuz.

Gelin; tüm gerçekleriyle Green Card çekilişinin ne olduğu, başvuru süreci, sonuçları ve faydalarını bu yazıda A’dan Z’ye inceleyelim.

Green Card Nedir? Ne İşe Yarar?

Green Card nedir sorusunu basitçe açıklamak gerekirse, Green Card’ın ABD vatandaşı olmayan kişilerin süresiz oturma ve çalışma iznine sahip olmasını sağlayan resmi bir belge olduğunu söyleyebiliriz.

Green Card çekilişi ilk olarak 1990 yılında, Amerika Birleşik Devletlerindeki kültürel çeşitliliği arttırmak amacıyla geliştirilen bir uygulama. Bu sebeple Green Card aynı zamanda Çeşitlilik Göçmen Vize Programı (Diversity Visa Program) olarak da biliniyor.

Green Card sahipleri aynı zamanda bazı aile üyelerini yanlarında da götürme hakkına sahip oluyor. Eğer Green Card kazanan talihlilerden biri olursanız eşiniz ve 21 yaş altındaki bekar çocuklarınız da Green Card belgesi alarak size verilen ayrıcalıkların aynılarından faydalanabiliyor.

Peki nedir bu ayrıcalıklar? Green Card ne işe yarıyor? Green Card sahibi olduğunuzda Amerika’ya istediğiniz gibi giriş-çıkış yapma, oturum ve çalışma iznine sahip olmakla kalmıyor, belli şartları yerine getirdiğinizde Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı da olabiliyorsunuz.

Green Card Başvurusu Ne Zaman? Green Card Tarihleri 2022

Tüm bunları duyduktan sonra Green Card başvuru tarihlerini merak etmiş olabilirsiniz, zira kim etmez? Amerikan Büyükelçiliği geçtiğimiz günlerde Green Card 2022 yılı başvuru ve bitiş tarihlerini açıkladı. Eğer başvurmayı düşünüyorsanız, bu tarihleri bir kenara not alın deriz.

Green Card Başvuru Tarihi Ne Zaman Başlıyor?

Geri sayımın bitmesine çok az kaldı. 2022 Green Card başvuruları 5 Ekim 2022 tarihinde başlıyor. Şimdiden alarm kurun.

Green Card Başvuru Tarihi Ne Zaman Bitiyor?

Green Card çekilişi genellikle Kasım’ın ilk haftası sona eriyor. 2022 yılı Green Card başvuru bitiş tarihi ise 8 Kasım 2022 tarihi olarak belirlendi.

Green Card Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanıyor?

Green Card başvurusu yaptıktan sonra sıra Green Card sonuçlarının açıklanmasını beklemeye geliyor. 2022 Green Card başvuru sonuçları 6 Mayıs 2023 tarihinde Türkiye saati ile akşam 19.00’da açıklanıyor. Green Card kazanan kişilerin mülakatları ise 1 Ekim 2023 tarihinde başlayıp 30 Eylül 2024 tarihinde bitiyor.

Green Card Başvuru Şartları Nelerdir?

Green Card çekiliş kurallarının yazdığı resmi belgeye buradan ulaşabilirsiniz.

Bu kadar avantajlı bir belge için yapılan çekilişe katılmanın da belli başlı şartları var elbette. Merak etmeyin, sonu gelmeyen, sayfalar süren bir başvuru şartı listesi yok. Aşağıdaki koşullara uyuyorsanız Green Card’a başvurabilirsiniz.

Bu arada, Green Card başvuruları https://dvprogram.state.gov üzerinden yapılıyor. Başvuru için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Posta veya diğer yollarla yapılan başvurular ise kabul edilmiyor.

 • Yalnızca belli ülkeler Green Card çekilişine başvuru yapabiliyor. Türkiye şu anda Green Card başvurusu yapabilecek ülkeler arasında yer alıyor.
 • Green Card başvurusu yapabilmenin bir diğer şartı en az 12 yıllık bir eğitim hayatına sahip olarak lise diplomasına sahip olmak veya son 5 yıl içerisinde en az 2 yıl boyunca uzmanlık gerektiren bir alanda çalışmak.
 • Başvuru sırasında yüklediğiniz fotoğraf da oldukça önemli. Green Card başvurusunda sisteme yüklediğiniz fotoğraf; 2 inç x 2 inç boyutunda, düz beyaz arka planda ve biyometrik standartlarda olmalı. Her sene yanlış formatta fotoğraf yüklediği için, pek çok aday ne yazık ki şansını kaybediyor. Doğru fotoğraf formatını aşağıda daha detaylı olarak açıkladık.
 • Başvuru yapmak için herhangi bir İngilizce yeterliliği beklenmiyor. Fakat başvuru formu İngilizce doldurulduğu ve herhangi bir hatada yeniden başvuru için bir sene daha beklemeniz gerekeceği için, en azından formu dolduracak kadar İngilizce bilginizin olması iyi olacaktır.

Green Card Fotoğrafı Nasıl Olmalı? Green Card Fotoğraf Ölçüsü Nedir?

Green Card fotoğrafının doğru formatta olması önemli bir mevzu. Adaylar bu nedenle çekilişe katılım hakkını kaybedebiliyor.

Peki doğru Green Card fotoğraf ölçüsü, boyutu, formatı nasıl olmalı?

 • Net ve odaklanmış
 • 50 x 50 boyutunda
 • Beyaz veya beyaza yakın arkaplan kullanılmış
 • Doğal bir yüz ifadesiyle yüzünüzün karşıya baktığı
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş veya güncel görünümünüzü yansıtan
 • Gözlüksüz
 • Günlük kıyafetlerin giyildiği
 • Dini aksesuarlar dışında herhangi bir aksesuar bulunmayan
 • Kulaklık veya kablosuz teknolojik aletlerin olmadığı (Günlük bazda kullanılan işitme cihazı ve benzeri gereçler sorun teşkil etmez)

Aşağıda bazı doğru ve yanlış fotoğraf örneklerine yer verdik. Bu site üzerinden de daha fazla Green Card fotoğraf örneği inceleyebilirsiniz.

Green Card başvurusunda fotoğraf sıkıntısı yaşamamanız için Çizzgi olarak bizim tavsiyemiz ise; fotoğrafçıya giderek, Amerikan vizesi almak için fotoğraf çektireceğinizi söylemek ve çektirdiğiniz fotoğrafın dijital halini sisteme yüklemek olacaktır.

Green Card Fotoğraf ÖrnekleriGreen Card Fotoğraf Örnekleri Green Card Fotoğraf ÖrnekleriGreen Card Fotoğraf Örnekleri Green Card Fotoğraf ÖrnekleriGreen Card Fotoğraf Örnekleri Green Card Fotoğraf ÖrnekleriGreen Card Fotoğraf Örnekleri Green Card Fotoğraf ÖrnekleriGreen Card Fotoğraf Örnekleri

Green Card Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Green Card başvurusu sırasında belge olarak geçerli bir pasaport ve fotoğraf yüklemeniz bekleniyordu. Fakat bu yıl Green Card çekilişine katılmak için geçerli bir pasaporta sahip olma şartı ortadan kalktı. Yalnızca kazanan talihlilerden pasaport istenecek. Kısacası Green Card başvurusunda gerekli tek belge güncel ve doğru formatta yüklenmiş bir fotoğrafınız.

Fakat Green Card çekilişini kazandıktan sonra şanslı talihlilerden ilave belgeler de isteniyor. Amerika hükümeti tarafından gönderilen bir mailde sizden istenen diğer Green Card belgeleri ve bir mülakat tarihi yer alıyor.

Başvuru sırasında vermiş olduğunuz bilgileri doğrulama amacı taşıyan bu belgeler genellikle aşağıdaki gibi oluyor:

 • Taranmış Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Şu anki ve daha önceki pasaportlarınız
 • Dijital olarak çekilmiş ve kaydedilmiş biyometrik fotoğraf (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz, gözlüksüz). Ayrıca fotoğrafın taranmamış olmasına dikkat edin.
 • Evliyseniz eşinizin ve varsa 21 yaşından küçük tüm çocuklarınızın dijital olarak çekilmiş ve kaydedilmiş biyometrik fotoğrafı (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz). Ayrıca fotoğrafın taranmamış olmasına dikkat edin.
 • Anne, baba ve çocukların bilgilerini içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Boşanma belgesi (varsa)
 • Arşiv kayıtlı adli sicil belgesi
 • İkametgah Belgesi (e-devletten alınabilir.)
 • Mezuniyet Belgesi (e-devletten alınabilir.)

Belirtilen tarihte mülakata girdikten ve gerekli evrakları teslim ettikten sonra tebrikler, artık bir Green Card sahibisiniz!

Green Card Başvuru Ücreti

Green Card başvuru ücreti de en merak edilen konulardan biri. Fakat yukarıda açıkladığımız gibi, başvuru sürecinin hiçbir aşamasında bir ödeme yapmanız gerekmiyor. Yani Green Card başvuru ücreti yok diyebiliriz, katılım tamamen ücretsiz.

Green Card Başvuru Sitesi

Green Card başvuruları herhangi bir aracı kurum olmaksızın yalnızca Amerika Konsolosluğu’nda belirtilen başvuru sitesi üzerinden yapılıyor.

Green Card başvurusu sitesi: https://dvprogram.state.gov/

Ayrıca arama motoruna yazdığında karşına Green Card başvuru sitesi olduğunu iddia eden pek çok dolandırıcı sayfa çıkabilir. Bu gibi sayfalara karşı temkinli olmanı ve başvurunuzu yalnızca belirttiğimiz site üzerinden yapmanızı tavsiye ederiz. Eğer sizden para talep eden bir siteye denk gelirseniz, oradan koşarak uzaklaşın.

Green Card başvurusu nasıl yapılır? Green Card Başvuru Şartları Nelerdir?

Green Card çekilişine başvuru şartlarından ve gerekli belgelerden genel olarak bahsettik. Eğer Green Card çekilişine başvurmak için hiçbir engeliniz yoksa, duyurulan zaman aralığında Amerikan Hükümeti Göçmen Bürosunun sitesi üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz.

Peki Green Card başvuru süreci tam olarak nasıl işliyor? Bu sürece adım adım birlikte bakalım:

1) Öncelikle Green Card resmi başvuru sitesine giriş yapmanız gerekli: https://dvprogram.state.gov/

2) Sonrasında bir sayfa açılacak ve açılan sayfada Entry Instructions (Açıklamalar), Photo Instructions (Fotoğraf Yükleme Kuralları), Entry Form (Başvuru Formu) adlarında 3 farklı sayfa göreceksiniz.

Green Card Başvuru EkranıGreen Card Başvuru Ekranı

Instructions: Bu bölümlerde ne yapmanız gerektiği hakkında talimatlar bulabilirsiniz. Ayrıca başvuru süreci ve aşamalar hakkında da detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Photo Instructions: Bu bölümde Green Card fotoğrafınızın doğru formatta olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Daha önce belirttiğimiz gibi sisteme uygun bir fotoğraf yüklemeniz çok önemli.

Entry Form: Bu bölüm başvuru formunun bulunduğu, asıl başvuruyu yapacağınız yer. “Begin Entry” butonuna basarak başvuru formu doldurmalısınız.

3) Formu açtıktan sonra sizden istenen bilgileri doldurmaya başlayın. Green Card başvuru formunu doldururken en çok dikkat etmeniz gereken nokta, kişisel bilgilerinizi kimliğinizde olduğu gibi belirtmeniz. Yoksa daha sonrasında sorun yaşayabilirsiniz.

Green Card Başvuran Bilgisi Girme EkranıGreen Card Başvuran Bilgisi Girme Ekranı

4) Formu tamamladıysanız “Continue” butonuna basma vaktiniz gelmiş demektir. Bu buton sizi girdiğiniz bilgileri kontrol edebileceğiniz başka bir sayfaya yönlendirecek. Bu sayfada yer alan bilgilerin doğruluğunu inceleyin ve tüm bilgilerin doğruluğuna emin olduktan sonra onaylayın.

5) Ardından gelen sonuç ekranında sistem tarafından size bir başvuru numarası verilecek. Bu numarayı mutlaka bir yere not almanızı öneririz. Çünkü sonuçlar açıklandığında kazanıp kazanmadığınızı bu numarayı girerek öğreneceksiniz.

Green Card Başvurusu Tamamlanınca Gelen EkranGreen Card Başvurusu Tamamlanınca Gelen Ekran

Green Card sonuç açıklama tarihi geldiğinde sonuçları: https://dvprogram.state.gov/ sitesinden öğrenebilirsiniz.

Çizzgi'de yayınlanan Green Card röportajları:

Green Card ile Amerika'ya Gidip Teksas'ta Yeni bir Düzen Kurmak

Mustafa Hepekiz de kendi Twitter hesabında Green Card hakkında işe yarar bilgiler paylaşıyor. Takip etmek isteyenler buradan

Green Card ile Amerika'ya Gidip Facebook (Meta) Firmasında Çalışmak

Sıkça Sorulan Sorular

 • Green Card Amerika Birleşik Devletleri’nde süresiz oturum ve çalışma iznine sahip olmanızı sağlayan, çekilişle alabileceğiniz bir belgedir.
 • Green Card 2022 başvuru tarihleri 5 Ekim 2022 - 8 Kasım 2022 olarak belirlenmiştir.
 • 2022 Green Card sonuçlarınızı 6 Mayıs 2023 tarihinde öğrenebilirsiniz.
 • Green Card başvuru şartlarını sağlayan herkes Green Card çekilişine başvurabilir. Başvuru şartlarını yukarıda daha detaylı bir şekilde görebilirsiniz. Green Card sahibi olmak için ise çekilişi kazanmanız ve mülakat aşamasını tamamlamanız gerekiyor.
 • Green Card başvurusunda sisteme bir fotoğraf yüklemeniz isteniyor. Bu fotoğrafın belli başlı formatları var ve yanlış formatta fotoğraf yüklemek diskalifiye olmanıza neden oluyor. Fotoğrafın beyaz arka planda çekilmiş olması, yüzünüzün kameraya dönük olması ve baş kısmınızda herhangi bir aksesuar bulunmaması gerekiyor (dini sebeplerle kullanılanlar ve işitme cihazı hariç).
 • Aksesuar kuralı gözlükler için de geçerli. Green Card fotoğrafınızı çekilmeden önce mutlaka gözlüğünüzü çıkarmalısınız.
 • Green Card başvurusu yapabilmek için yaş sınırı yok; ancak 12 yıllık eğitiminizi tamamlamış olmanız gerekiyor. Yani lise mezunu olmak gereken koşullardan biri.
 • Evet, ABD sınırları içerisindeyken Green Card başvurusu yapabilirsiniz. Vatandaşı olduğunuz ülkenin çekilişe katılmaya hakkı olan ülkelerden biri olması yeterli. Türkiye bu ülkelerin arasında bulunuyor.
 • Green Card sahibi olmak pek çok avantajı da beraberinde getiriyor. ABD’ye istediğiniz gibi girip çıkma hakkında ek olarak, Kanada ve Meksika’ya da vizesiz gidip gelebiliyorsunuz. Ayrıca ABD’de süresiz oturum ve çalışma iznine, ve isterseniz gerekli koşulan bir süre Amerika’da yaşayarak ABD vatandaşı da olabiliyorsunuz.
 • Green Card’a her yıl yalnızca bir kez başvuru yapabilirsiniz. Fakat gelecek yıl şansınızı yeniden deneyebilirsiniz. Aynı dönem içinde birden fazla başvuru yapmanız halinde ne yazık ki tüm başvurularınız geçersiz sayılacak. Ayrıca eğer evliyseniz, Green Card kazanan kişinin eşi ve çocukları da dilerse Green Card sahibi olabildiği için sizinle aynı anda eşinizin de başvurması durumunda kazanma şansınızın arttığını hatırlatalım.
 • Green Card’a önceki yıllarda başvuru yaptıysanız tekrar yapmanızda hiçbir sakınca yok. Fakat aynı başvuru döneminde yalnızca bir kez başvuru yapılabiliyor.
 • Green Card başvurusunda sizden herhangi bir ücret talep edilmez. Katılım tamamen ücretsizdir.
 • Green Card mülakatında temel olarak sizin başvuru formuna doldurduğunuz bilgilerin doğru olup olmadığını teyit etmek istiyorlar. Sorulan sorular ise kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle aşağıdakiler gibi oluyor: - “Nerede yaşıyorsunuz?” - “Ne iş yapıyorsunuz?” - “Hangi üniversitede ve hangi bölümde eğitim gördünüz?” - “Amerika’da nerede yaşayacaksınız?” - “Neden Amerika’da yaşamak istiyorsunuz?” - “Amerika’da ne iş yapmayı düşünüyorsunuz?”
 • Green Card çıktıktan sonra ABD’ye taşınıp orada oturmanız şart değil belgenin geçerliliğini koruması için kazandıktan sonraki 6 ay içerisinde en az 1 kez, sonraki yıllarda ise her sene bir kez ülkeye giriş yapmalısınız. Bu giriş-çıkışlarda herhangi bir kalış süresi zorunlu tutulmuyor. Fakat eğer Green Card kazandığınız tarihi takiben 5 yıllık süre içinde en az 3 yıl Amerika’da yaşarsanız Amerika vatandaşlığı alma hakkı kazanacağınızın altını çizelim.
 • Green Card çekilişini kazanmak için, asla ama asla hiçbir kuruma, şirkete para vermeyin. Kazanma şansınızı arttırmaz; çünkü bu çekiliş tamamen rastlantısal olarak yapılan bir çekiliş.
 • 6 ay içinde Amerika'ya gitmeniz gerekiyor.

Yurt Dışında Yaşamak için Bilmeniz Gerekenler

Yurt dışında yaşamaya karar vermeden önce bilmemiz gereken bazı önemli şeyler vardır. Sizler için onları derledik.