Bilişim Sektöründeki Lider Ülkelerden Estonya'da Çalışmak

28 Nīsan 2022
Bilişim Sektöründeki Lider Ülkelerden Estonya'da Çalışmak

Başkent Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra ODTÜ'de Bilişim Sistemleri yüksek lisansı yapıp şu anda Estonya Tallinn'de yazılımcı olarak çalışan Aydın Bey, tecrübelerini Çizzgi ile paylaştı. Keyifli okumalar dileriz 🥳

"Sağlık sistemi burada yaşayan herkese ücretsiz..."

Merhaba, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

- Merhaba. Ben Aydın Dağdelenler. 1983 Ankara doğumluyum. Başkent Üniversitesi İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri bölümünden mezunum. Daha sonra ODTÜ'de Bilişim Sistemleri yüksek lisansı yaptım. 2006 yılında beri de yazılımcı olarak çalışıyorum.

Aydın Dağdelenler
Aydın Dağdelenler39 yaşındaYazılımcı

Yaşadığınız ülkeye ne zaman ve nasıl gittiniz acaba?

Kafede ben...Kafede ben...

- Estonya'ya taşınalı çok olmadı aslında. 2020 yılının Ekim ayında eşimle 2 kedimizle birlikte Tallinn'e yerleştik. Burada 3-4 yıldır yaşan arkadaşlarımız vardı o yüzden şehir ve çalışma şartları hakkında bilgi sahibiydik. 2018 yılında turist olarak da bu şehre gelmiştik. O yüzden ne ile karşılaşacağımızın farkındaydık. Arkadaşlarımızın da burada olması Estonya'yı tercih etmemizde bir etken oldu.

Estonya'da eşimle birlikte...Estonya'da eşimle birlikte...

Peki neden yurt dışında yaşamak istediniz?

- Türkiye'deki ekonomik ve politik gelişmelerden dolayı bir süredir yurt dışına yerleşmeyi düşünüyorduk. Artık kendi ülkemizde kendimizi güvensiz hissetmek, her kuruma, her şeye karşı şüphe ile yaklaşmak bizi çok yormuştu. Daha sakin, huzurlu ve kendimizi güvende hissedebileceğimiz bir ülkede yaşamak istedik. Bu nedenle fırsat çıkınca da düşünmeden Estonya'ya yerleştik.

Araştırma sürecinde sizi en çok zorlayan şey ne oldu ve nasıl çözdünüz o sorunu?

- Tabi ki hazırlanması gereken evraklar ve kanuni prosedürleri araştırmak oldukça yorucuydu. Malum internette araştırma yaparken farklı farklı bilgilerle karşılaşıyorsunuz. Hangisi doğru, hangisi daha güncel bunu anlamak zor oluyor. Ancak burada yaşayan arkadaşlarımızdan bilgi alarak, ekşisözlük gibi platformlar da yine burada yaşayan insanlara soru sorarak bir şekilde işlemlerimizi hallettik.

Estonya'dan manzaralar..Estonya'dan manzaralar..

İlk kez giderken toplam masraflarınız için minimum ne kadar para gerekti?

- Ben iş bularak Estonya'ya yerleştiğim için çok fazla bir masrafım olduğunu söyleyemem. Eşimle birlikte geldiğimiz için ilk olarak kişi başı 100 € vize ücreti ödedik. Bunun dışında yanımızda mümkün olduğunca fazla eşya getirmeye çalıştık. 9 valiz ile havaalanına indik :) Ekstra bagaj ücretleri de 1500 TL kadar tuttu. Ancak benim vize ücretimi, uçak biletimi ve ekstra valiz ücretini çalışmaya başladığım şirket geri ödedi. Bir de ev tutarken 1500 € depozito ödedik.

Vize alırken tecrübe ettiklerinizi somut bir şekilde paylaşabilir misiniz?

- Önceden belirttiğim gibi biz başvurumuzu yaparken vize ücreti 100 € idi. Daha önce turist olarak çok fazla vize aldım ama sanırım bu tecrübem en rahatı oldu. Estonya'ya iş bularak yerleşeceğiniz zaman D tipi vizeye başvuruyorsunuz ve bu vize turist vizesi alınan yerden farklı bir yerde veriliyor. Bu nedenle randevu alıp saatinde işleminizi yaptırabiliyorsunuz. 15-20 gün içinde de dönüş yapılıyor. Hiç bir sorun yaşamadan eşimde ben de vizemizi aldık.

Dip Not: Estonya'nın D tipi vizesi hakkında bilgiyi resmi sitesinden alabilirsiniz.

Gittiğiniz ülkenin dilini ne kadar sürede ve nasıl öğrendiniz? İngilizce seviyeniz gittiğinizde nasıldı/şimdi nasıl?

- Henüz Estoncayı öğrenemedim :) Sadece temel cümleler ve alışverişte işime yarayacak bazı kelimeleri biliyorum. İngilizce konusuna gelirsek bir çok Türk insanı gibi ben de konuşma konusunda sıkıntı yaşayanlardandım. Daha önce hiç dili İngilizce olan bir işte çalışmamıştım ya da yabancı bir arkadaşım olmamıştı. O yüzden gelirken biraz tedirgindim bu konuda. Fakat beklediğimden rahat adapte oldum diyebilirim. Zaten kimse sizden ana diliniz gibi İngilizce konuşmanızı beklemiyor. O yüzden de kendinizi rahat hissediyorsunuz. Şu an özellikle anlama konusunda çok daha rahat olduğumu söyleyebilirim. Aynı zamanda konuşma konusundaki utangaçlığımı da attım. Ama hala mükemmel bir İngilizcem var diyemem.

Yaşamakta olduğunuz yeri nasıl buldunuz ve kirası ne kadar?

Evimizde kedilerimiz...Evimizde kedilerimiz...

- Ev bulma konusunda şanslıydık açıkcası. Burada yaşayan arkadaşlarımız biz gelmeden önce bizi kendi ev sahipleri ile irtibata geçirdi. Kendisi de o an boş olan ve tadilatta olan bir evi olduğunu söyledi. İstediğimiz semtte, istediğimiz büyüklükte bir evdi. Tallinn'e geldiğimizin ertesi günü evi görmeye gittik ve ev sahibi ile anlaştık. Bu yüzden ev arama gibi bir sürecimiz olmadı. Evimizin kirası 780 €. Şehir merkezinden biraz uzak, daha çok yüksek gelirlilerin oturduğu bir semtte. Bu nedenle kirası yüksek ancak yerine göre normal sayılır. Ama son zamanlarda kiraların iyice arttığını görüyoruz :(

Mutfakta kedimiz...Mutfakta kedimiz...

İşinizi nasıl buldunuz acaba?

Estonya'da arkadaşlarımızla...Estonya'da arkadaşlarımızla...

- Burada yaşan arkadaşım çalıştığı şirketin yazılım mühendisi aldığını belirtti ve ilanını bana gönderdi. Bu ilana başvurarak süreci başlatmış oldum.

Dip Not: Work Estonia sitesinden iş ilanlarını inceleyebilirsiniz.

Estonya'da çalışmak isteyenlere de yararlı olacağını düşündüğünüz somut bilgiler verebilir misiniz?

- Estonya özellikle bilişim sektöründe gelişen bir ülke. Bu sıralar çok fazla yazılım mühendisi aranıyor. Özellikle bu sektörde çalışan insanlar rahatlıkla iş bulacaktır. Ayrıca şirketlerin yurt dışından çalışan getirmeleri de diğer ülkelere göre daha kolay. Son zamanlarda çok fazla Türk Estonya'ya yerleşiyor ve şirketler de bu ilginin farkında. Sanırım Türk çalışanlardan da memnunlar :) Estonya'da arkadaşlarımızla gezerken...Estonya'da arkadaşlarımızla gezerken...

Yaşadığınız ülkenin sağlık sistemi hakkında genel bilgi verebilir misiniz?

- Sağlık sistemi burada yaşayan herkese ücretsiz. Biz de sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanabiliyoruz. Herkesin bir aile hekimi var. Henüz sağlıkla ilgili bir sorunumuz olmadı ancak buradakilerden öğrendiğimiz kadarıyla acil durumlar dışında Türkiye'deki gibi istediğiniz zaman doktora gidemiyorsunuz. Randevu almanız gerekiyor ve randevuyu da bazen 15-20 gün sonrasına verebiliyorlar.

Eklemek istediğiniz başka bir şey veya yaşadığınız sorunlar var mı?

- Estonya'da dil sorunu çok yaşamıyoruz. Genelde herkes İngilizce konuşabiliyor. Bu yüzden alışverişte ya da sosyal hayatta rahat edebiliyoruz. Hatta bazen kasiyerlerin, mağaza çalışanların benden çok daha iyi İngilizce konuştuklarına şahit olabiliyorum. Yani Estonca bilmeseniz bile sıkıntı yaşamıyorsunuz.

Ulaşım herkese ücretsiz. Oldukça rahat bir ulaşım ağı var. Ayrıca şehirde pek tepe olmadığı için anlık olarak scooter kiralayıp rahatlıkla gezebilirsiniz :) Bir de yine uygulama üzerinden araba kiralayabiliyorsunuz. Yani yol kenarında duran kiralama firmasına ait arabayı uygulama üzerinden geçerek istediğiniz yere gidip orada bırakabiliyorsunuz. Bu da oldukça güzel bir imkan.

Kendi deneyimlerinizden yola çıkarak bir tavsiyede bulunabilir misiniz?

- İngilizce'yi geliştirmek şart. Mükemmel olmasına gerek yok ancak en önemli nokta, şikayetlerinizi dile getirebilecek seviyede İngilizce bilmek gerektiğini düşünüyorum. Kendinizi ifade edebilirseniz her şey daha rahat olur.

Estonya'da gün batımı...Estonya'da gün batımı...

Çizzgi olarak çook teşekkür ederiz 😇

En Son Eklenen Röportajlar

Yurt dışına gidenler neler yaparak orada iş buldular, ne gibi sorunlarla karşılaşıp o sorunları nasıl çözdüler. Sizler için derlediğimiz röportaj serileri.
Farklı Sektörlerde Çalıştıktan Sonra Öğrenci Vizesi ile Sidney'e Taşınmak
Volkan Aktan
Avustralya
26 Ağustos 2023Farklı Sektörlerde Çalıştıktan Sonra Öğrenci Vizesi ile Sidney'e TaşınmakTurizmci
İngiltere'de Oyun Stüdyosunda Backend Üzerine Çalışmak
Yiğit Nuhuz
İngiltere
14 Temmuz 2023İngiltere'de Oyun Stüdyosunda Backend Üzerine ÇalışmakBackend Yazılım Mühendisi
Headhunter'dan Gelen Mesaj ile İş Bulup Almanya'ya Taşınmak
Murat Yüksel
Almanya
19 Hazīran 2023Headhunter'dan Gelen Mesaj ile İş Bulup Almanya'ya TaşınmakYazılım Mühendisi
İngiltere'de Satış ve Reklam Direktörü Olmak
Beren Huzur
İngiltere
18 Hazīran 2023İngiltere'de Satış ve Reklam Direktörü OlmakSatış ve Reklam Direktörü
Ünlü Firmalarda Çalıştıktan Sonra Ankara Anlaşması ile Londra'ya
Çağlar Telef
İngiltere
6 Hazīran 2023Ünlü Firmalarda Çalıştıktan Sonra Ankara Anlaşması ile Londra'yaYazılım Mühendisi
Bir Ay İçinde İş Bulup Amsterdam'a Taşınmak
Ege Uçak
Hollanda
29 Mayıs 2023Bir Ay İçinde İş Bulup Amsterdam'a TaşınmakYazılım Mühendisi
Amerika'da Bilgisayar Bilimi Üzerine Doktora Yapmak
Alperen Keleş
Amerika
27 Mayıs 2023Amerika'da Bilgisayar Bilimi Üzerine Doktora YapmakDoktora Öğrencisi
Belçika'da Kemik Doku Mühendisliği Üzerine Çalışmak
Ayşe Köse
Belçika
18 Nīsan 2023Belçika'da Kemik Doku Mühendisliği Üzerine ÇalışmakDoktora Sonrası Araştırmacı