Headhunter'dan Gelen Mesaj ile İş Bulup Almanya'ya Taşınmak

19 Hazīran 2023
Headhunter'dan Gelen Mesaj ile İş Bulup Almanya'ya Taşınmak

10 Yıllık iş tecrübesi olan Murat Bey, şimdi Almanya'da yazılım mühendisi olarak çalışıyor. Almanya'da yaşamak ve çalışmak hakkındaki röportajımız. Keyifli okumalar 😍

"LinkedIn’den gelen mesajlara olumsuz döndüğüm bir dönemdi ama Almanya’da bir headhunter ajansından mesaj gelince bir görüşeyim dedim..."

Merhaba, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

- Selamlar ben Murat Yüksel, 37 yaşındayım, 4 yıldır Münih'te yaşıyorum ve yaklaşık 10 yıldır yazılım mühendisiyim. Şu an da B2B İK departmanlarına yönelik CRM ürünü geliştiren Talentry (Cleverconnect tarafından satın alındı) şirketinde çalışıyorum.

Twitter Hesabım: @muratyukselnet

Instagram Hesabım: @fototropi

Murat Yüksel
Murat Yüksel37 yaşındaYazılım Mühendisi

Almanya'ya ne zaman ve nasıl gittiniz? Neden yurt dışında yaşamak istediniz?

Selamlar...Selamlar...

- Almanya Münih’e 4 sene önce 2019 Haziran sonunda sıcak bir yaz sabahı taşındım. Öncelikle yakın zamanda bir çok tanıdığım, takip ettiğim yazılımcının göçünü gördüğüm, kendimi de genelde uyumlu bi insan olarak tanımladığım için kafamda yurt dışında yaşamak ya da en azından yurt dışına iş yapmak zaten vardı. O sırada İstanbul'da Insider’in birleşmiş milletler tadındaki ofisinde çalışıyordum; bunun da biraz katkısı olmuştur “uluslararasılaşma” adına.

Ayrıca yine taşınmadan 1.5 sene önce ilk yurt dışı deneyimimi Japonya’da tatmış ve memnun kalmıştım. Bunun yanında İstanbul'da yaşamak yorucu bi deneyim, özellikle Yalova’da 4 sene okuyup taşınınca. (Yalova üniversitesinin sloganı “İstanbul’a yakın, dertlerine uzak” gibi bir şeydi) Tabi ekonomik sebepler de malum. Yine ailem güneyde 10 saat otobüs mesafesinde zaten senede bir görüyorum. Avrupa o anlamda da bir değişiklik yapmadı.

İşinizi nasıl buldunuz ve neden Almanya acaba?

- LinkedIn’den gelen mesajlara genellikle olumsuz döndüğüm bir dönemdi ama bir mesaj Almanya’da bir headhunter ajansından gelince bi görüşeyim bakayım dedim. Sürecin sonucunda da teklif alınca atladım gittim. O yüzden aslında ülke şehir seçimini kendim yapmış değilim ama Hollanda, Almanya, İngiltere dışında bir yerden gelseydi de ilgimi çekmezdi o dönem sanırım.

Bahsettiğim headhunter beni önce kendi bir telefonla mülakata aldı, sonunda da CV’mi iş veren firmaya iletti. Süreci, sonrasında firma ile yürütüyorsunuz ama headhunter bu arada işin takibini çok iyi yaptı. Bir de startup çıkışlı olduğum için başka bi startup'ı daha önerdi, paralelde orası ile de görüşmelere devam ettik. İK ile telefon mülakatı, teknik ödev, ödev üzerinden teknik mülakat ve son olarak Münih'te yüzyüze son görüşme olarak ilerledi ikisi ile de.

Burada ilginç bir anımı aktarayım; ilk teknik görüşmem için saat kararlaştırırken ben 5'te olmasını seçmiştim, Almanya ile saat farkı 2 saat, işten 6’da çıkar eve geçer 7’de mülakata evde girerim diye. Maalesef davet sadece email ile onaylaşma şeklindeydi, takvim daveti yoktu. Dolayısıyla bir gün önce Almanya’da yaz saatine geçtiklerini, saat farkının 1’e indiğini, eve giderken gelen telefon ile öğrendim. Neyse ki İK da anlayışla karşılayıp bi sonraki haftaya yeni davet gönderdi. Bu gecikmeden dolayı ilk firma ile paralel giden görüşmelerin senkronu bozuldu. İlki son mülakata bir hafta önce çağırmıştı zaten. Ben de vize başvurusunu da yapmıştım. 2. firmaya bunu mülakat sonunda söyleyince onlar da dönüş biletini aldıysan yak biz karşılayalım bizle de görüş dediler. (sonunda kazanan bu 2. firma oldu ve halen burada çalışıyorum) Corona dönemi bir de işten çıkarılma yaşadım, fakat hakkını vermek lazım şirket yeni yer bulmam için elinden geleni yaptı. 3 ay ihbar süresinin 2 ayını daha kolay iş aramam için serbest bıraktılar. Sonunda coronadan pozitif etkilenen bir yerde iş buldum, 1.5 yıl kadar çalıştıktan sonra tekrar büyümeye başlayan eski firmaya geri döndüm. İlgilenenler için aktif ilanları da paylaşayım, Talentry kariyerler kısmından bakabilirsiniz.

2019 - şirkette düzenlediğim Türk gecesinden...2019 - şirkette düzenlediğim Türk gecesinden...

İlk kez giderken, toplam masraflarınız için minimum ne kadar para gerekti?

- Görüşme için gittiğimde uçak biletlerimi ve kalacak oteli firmalar karşıladı (belirli bir limit ile siz ödeyip faturalarını gönderiyorsunuz, size o miktarı gönderiyorlar) Ben yine de alışkanlıkla ucuz bilet arayıp, Kiev’de 18 saat beklemeli daha ucuz bi bilet alıp, 1 gün de orayı gezmiştim. Taşınırken, farklı firmaların farklı uygulamaları var ama benim anlaştığım şirket 1500 euro taşınma yardımı vermişti. Bunun pazarlığı yapılabilir ya da vermiyorlarsa offer aşamasında konuşabilirsiniz. Benim öyle kamyonla taşınacak bi şeyim yoktu. 2 büyük valize sığdırdım ne varsa. Sığdıramadığımı 2. el sattım. Yani dönecek bi ev kalmamıştı sonunda.

İlk etapta en büyük masraf ev kirası + depozitosu. Ben depozitoyu 3 kiradan 2’ye düşürttüm yine de 3 kira, 1200’den, 3600 euro ayak bastı parası biraz sinir bozuyor. İlk ay 800-1000 falan da ufak tefek şeylere gitmiştir. İlk 1-2 ayı atlattıktan sonra işler rayına oturuyor. Ben bu miktarı Türkiye'den ayrılmadan kredi çekmiştim, euro arttıkça işime yaradı 1 senede kapattım.

2023 - Viyana Bratislava Budapeşte bisiklet turundan...2023 - Viyana Bratislava Budapeşte bisiklet turundan...

Gittiğiniz ülkenin dilini ne kadar sürede ve nasıl öğrendiniz? İngilizce seviyeniz nasıldı giderken ve şimdi nasıl?

- Almancam neredeyse 0 olarak geldim. İngilizce seviyem zamanın Anadolu Liseleri sağ olsun fena değildi. Şimdiye kıyasla konuşmada daha tutuk olduğumu hatırlıyorum ama mülakat ya da iş sırasında çok sorun yaşamadım. Çalışmaya başladığım yer 50 çalışan ama 13 farklı milletten çalışanı olunca sadece İngilizce kullanmaya alışmışlardı. Başka firmalardan, çalışanlardan duyduğum (ve benim buradaki 2. iş tecrübemden) söyleyebilirim ki bu her zaman böyle olmuyor. Özellikle Almanlar kendi aralarında Almanca konuşup istemeden de olsa gruplaşmaya sebep olabiliyorlar. Startuplar bu konuda daha iyiler.

Almanca öğrenmeye çalışıyorum (hala!) Çalıştığım yerin eğitim bütçesi var, her yıl belli miktar eğitim amaçlı kullanabiliyorum, o sayede A2 yapabildim ama çok eksiğim var. Maalesef pratik yapmıyorum, İngilizceye dönmek kolayıma geliyor. Yani Alman Tarzan olarak devam şimdilik.

2022 - International friends grubumuzun karaoke buluşması öncesi...2022 - International friends grubumuzun karaoke buluşması öncesi...

Yaşamakta olduğunuz evi/yeri nasıl buldunuz ve kirası ne kadar?

- Bu konuda 4 ayak üstüne düştüm diyebilirim. Sözleşmeler imzalandıktan bir hafta sonra İK’dan email aldım, bir çalışanımız evini taşıyor, çıktığı evi sana ayarlayabiliriz istersen diye.

Münih'te ev bulmak iş bulmaktan daha zor diyen birden çok insan tanıdım. Ben de o sırada aramalara başlamışım zaten ve farkındayım durumun. O yüzden fotoğraflardan görüp beğenip, hemen birer telefon görüşmesi ile el sıkıştık. İstanbul'da da tek oda evde tek yaşıyordum, çok bir değişiklik olmadı yaşam standardı açısından. Bir de şansıma ofis sadece 10 dk yürüme mesafesinde. O zaman 1200’du şimdi 1345 veriyorum aylık (warm: internet, doğalgaz, su, elektrik dahil) Fiyat biraz ortalamanın üzerinde ama yer olarak çok iyi o yüzden ses etmiyorum pek.

2019 - Octoberfest...2019 - Octoberfest...

Yaşadığınız ülkede okumak/çalışmak isteyenlere de yararlı olacağını düşündüğünüz somut bilgiler verebilir misiniz?

- Almanya kuralcı bir ülke, bi yandan düzen için iyi gibi geliyor ama bürokrasisi de berbat. Türkiye'de bankacılık, e-devlet fersah fersah daha önde. Ben Blue card basılmasını 10 ay bekledim. Her işlem minimum 2 ay. Önce pasaport bitiş tarihini yanlış yazmışlar karta, nasıl becerdiler bilmiyorum. Bi butona basıp print alıyor olmaları lazım, sistemde doğru tarih. Biri elle giriyor demek ki. Sonra bana yenisi basılacak tekrar bekleyeceğiz dediler. 2 ay sonra gittim, işlem yapılmamış baştan başvurmak lazım dediler. Bu sırada tabi vizem bitiyordu uzatma vize vermişlerdi, oradaki şef bu vizenin de hatalı olduğunu fark edip bi de onu düzeltti. Benim için teknik anlamda bi problem değil bunlar ama sırf stres ve boşa bekleme.

-Irkçılığa maruz kalabilirsiniz, farkına da varmayabilirsiniz. Ben “auslander” diye söylenen bir iki tip dışında bir şey görmedim ama özellikle kiralık ev arayanlardan bolca duyuyorum.

-Bi bisiklet alın, bilmiyorsanız binmeyi öğrenin. Şehir merkezine gitmiyorsanız veya 5+ durak gitmiyorsanız bisiklet metrodan ya daha hızlı ya da aşağı yukarı aynı. Her yerde bisiklet yolu var. Ben hiç aylık bilet almadım (son indirimli biletler hariç o da şehir dışı için kullandığımdan)

-Deneme süresi 6 ay, ihbar süresi de 3 ay normali. İş değiştirmek isteyenler 3 ayı çok bulabiliyor ama işten çıkarmalarda da güzel bi sigorta. Zaten diğer firmalar da bunu biliyor, sizi hemen beklemiyor ya da 3 ayı duyunca şaşırmıyor.

2023 - Budapeşte Bisiklet turu...2023 - Budapeşte Bisiklet turu...

Almanya sağlık sistemi hakkında genel bilgi verebilir misiniz? Hiç hastaneye gittiniz mi?

- Basit işler için sağlık sistemi iyi, hızlı randevu ve çoğunlukla İngilizce bilen doktor (hemşirelerde daha düşük olasılık) bulabiliyorsunuz. Çalışan herkesin sağlık sigortası var, doktordan kuruş ödemeden çıkıyorsunuz. Fakat duyduğum kadarıyla, daha özelleşmiş hastalıklarda ve yaşlılar için biraz daha sorunluymuş durum.

Yine çocuklulardan duyduğum, kreşler için 2-3 sene önceden yer ayırtıldığı hatta bulunamadığı gibi bi durum var. Devlet sigortası genel olarak yeterli gibi eğer burada kalıcı değilseniz, primi daha düşük, daha cazip özel sigortalar da var. Ama özele geçtiğinizde devlete dönmek biraz zor.

2022 - Ulm gezisi...2022 - Ulm gezisi...

Eklemek istediğiniz başka birşey veya yaşadığınız başka sorunlar var mı?

- Burada herkes bi spor yapıyor, sokaklarda birileri sürekli bi yerlere koşuyor. Hikingciler sen de gel kolay bi yer diyecek, kime göre kolay diye bi sorun önce.

- Özellikle sosyalleşme adına sıkıntılar çekildiğini görüyorum. Corona dönemi benim gibi bir introverti bile delirtti. Biraz proaktif olmak gerekiyor. Ben Facebook, Meetup derken bulduğum bi uygulama ile hem bol bol gezdim hem de bi sürü arkadaş edindim. Gerekirse kendi etkinliğinizi/grubunuzu oluşturabilirsiniz. Sizin gibi çok insan var, bundan emin olabilirsiniz.

- Vergisi en yüksek devletlerden, %40 civarı maaşınızdan kesiliyor ve Türkiye’deki gibi net maaş üzerinden değil de brütten konuştuğunuz için biraz acıtıyor. Bir yandan da gelir adaletsizliği daha az, biraz da o yüzden sosyal huzur biraz daha iyi.

- Pazar günleri açık yer bulmak zor. Marketler 8’de kapanıyor. Yine de şikayetçi değilim, hem alışıyorsunuz, hem de sosyal adalete katkı sağlayan bir şey.

- Münih yeşili bol ve görece temiz bi şehir. Hem her aradığını bulacak kadar büyük hem de çok kalabalık değil (1.5 milyon nüfus) Fazla küçük diyen de çok, büyük köy diyorlar. Ben kendi kafa yapıma çok uygun buldum. Henüz Berlin’i görme şansım olmadı ama diğer gördüğüm büyük şehirlere kıyasla çok daha yaşanılır bi yer.

Bütün bilgiler için Çizzgi olarak çok teşekkür ederiz 😍

En Son Eklenen Röportajlar

Yurt dışına gidenler neler yaparak orada iş buldular, ne gibi sorunlarla karşılaşıp o sorunları nasıl çözdüler. Sizler için derlediğimiz röportaj serileri.
Farklı Sektörlerde Çalıştıktan Sonra Öğrenci Vizesi ile Sidney'e Taşınmak
Volkan Aktan
Avustralya
26 Ağustos 2023Farklı Sektörlerde Çalıştıktan Sonra Öğrenci Vizesi ile Sidney'e TaşınmakTurizmci
İngiltere'de Oyun Stüdyosunda Backend Üzerine Çalışmak
Yiğit Nuhuz
İngiltere
14 Temmuz 2023İngiltere'de Oyun Stüdyosunda Backend Üzerine ÇalışmakBackend Yazılım Mühendisi
Headhunter'dan Gelen Mesaj ile İş Bulup Almanya'ya Taşınmak
Murat Yüksel
Almanya
19 Hazīran 2023Headhunter'dan Gelen Mesaj ile İş Bulup Almanya'ya TaşınmakYazılım Mühendisi
İngiltere'de Satış ve Reklam Direktörü Olmak
Beren Huzur
İngiltere
18 Hazīran 2023İngiltere'de Satış ve Reklam Direktörü OlmakSatış ve Reklam Direktörü
Ünlü Firmalarda Çalıştıktan Sonra Ankara Anlaşması ile Londra'ya
Çağlar Telef
İngiltere
6 Hazīran 2023Ünlü Firmalarda Çalıştıktan Sonra Ankara Anlaşması ile Londra'yaYazılım Mühendisi
Bir Ay İçinde İş Bulup Amsterdam'a Taşınmak
Ege Uçak
Hollanda
29 Mayıs 2023Bir Ay İçinde İş Bulup Amsterdam'a TaşınmakYazılım Mühendisi
Amerika'da Bilgisayar Bilimi Üzerine Doktora Yapmak
Alperen Keleş
Amerika
27 Mayıs 2023Amerika'da Bilgisayar Bilimi Üzerine Doktora YapmakDoktora Öğrencisi
Belçika'da Kemik Doku Mühendisliği Üzerine Çalışmak
Ayşe Köse
Belçika
18 Nīsan 2023Belçika'da Kemik Doku Mühendisliği Üzerine ÇalışmakDoktora Sonrası Araştırmacı