İrlanda'da Erasmus & Amazon Firmasında Staj

6 Temmuz 2022
İrlanda'da Erasmus & Amazon Firmasında Staj

Bilkent Üniversitesi, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri öğrencisi olan Bahadır Bora Bey, Erasmus ile gittiği İrlanda'nın başkenti Dublin'de tecrübe ettiklerini Çizzgi ile paylaştı. Keyifli okumalar dileriz 🤩

"Beni en çok zorlayan konu İrlanda genelinde yaşıyor olduğumuz konut krizi..."

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

- İsmim Bahadır Bora Şahin, 21 yaşındayım. Bilkent Üniversitesi, Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri bölümünde 3.yılımı tamamlıyorum. Geçtiğimiz eğitim-öğretim yılı içerisinde Erasmus+ öğrenci hareketliliği programına katılım göstererek, Technological University of the Shannon, İrlanda’ya geldim. Güncelde, burdaki programım olan Software Design with Cloud Computing – Stage 3 için Placement (Internship) kursunu tamamlıyorum.

Bahadır Bora Şahin
Bahadır Bora Şahin21 yaşındaÖğrenci

İrlanda'ya ne zaman ve nasıl gittiniz? Somut bilgiler vererek açıklayabilir misiniz?

- 2021 yılının Ağustos ayında Athlone, İrlanda’ya Erasmus+ değişim öğrencisi olarak geldim. İkinci dönem ise Placement kursumu tamamlamak için Sistem Geliştirme Mühendisi Stajyeri olarak Amazon, Dublin’e katıldım.

Yeni yıl...Yeni yıl...

Neden yurt dışında yaşamak istediniz?

- Aslında bu soruya farklı açılardan birçok sebebe sahip olmama rağmen, içlerinde en büyük rol oynayanının kariyer gelişimi olduğunu düşünüyorum. Bildiğiniz üzere, bilişim teknolojisi içinde bulunduğumuz yüzyıl içerisinde durdurulamaz bir hızla büyümeye devam ederken, bu meslek dalında ilerlemeyi düşünen bireyler için yurtdışında, özellikle çok uluslu şirketlerde çalışma deneyimi edinmenin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

Peki araştırma sürecinde sizi en çok zorlayan şey ne oldu?

- Yolcuğum öncesinde beni en çok zorlayan konunun İrlanda genelinde yaşıyor olduğumuz konut krizinin olduğunu söyleyebilirim. Ülkenin birçok bölgesinde konutlara olan talebi karşılayamayan bir arz olması sebebiyle bu durum gerçekten çok zor bir hal alabiliyor. Ayrıca, ülkede fiziksel olarak bulunmadan bunu başarmaya çalışmak epey zor oldu.

Bu sorunu çözmek için ise, internet üzerinden yaşayacağım kasabanın sakinlerine doğrudan erişerek evlerindeki odalarından herhangi birisinin müsait olup olmadığını sorma yolunu seçtim. Ocak ayına kadar İrlandalı bir aileyle beraber evlerini paylaştım. Bu geçirdiğim süreden gerçekten çok memnun kaldım. Kendilerini ilk İrlandalı akrabalarım olarak görüyorum.

İlk kez giderken, ne kadar masraf yaptınız?

Masraflar Hakkında
  • Vize ücreti: 100 Euro
  • Uçak bileti: 250 Euro
  • Sağlık sigortası: 100 Euro
  • Oturma izni: 300 Euro
  • Ev depozitosu: 100 Euro

- Vize başvurusu için €100, uçak biletim için €250, sağlık sigortam için €100 ve son olarak “Irish Residency Permit” başvurusu için €300 ödedim. İlk kaldığım oda için de €100 depozito ödedim.

Vize alırken tecrübe ettiklerinizi paylaşabilir misiniz?

- Vize başvuru sürecinin benim için çok zor geçmediğini söyleyebilirim. İrlanda Büyükelçiliğini birlikte çalışmış olduğu aracı kurum olan VFS Global ile işlemleri tamamladım. İnternet sitelerinde belirtilen evrakları (Karşı okuldan kabul mektubu, öğrenim belgeleri, nüfus kayıt örneği, Erasmus+ hibe dökümanı) tamamlayarak VFS Ankara şubesinden fiziksel olarak başvurdum. Yaklaşık 2-3 hafta içerisinde de kabul aldım.

Gittiğiniz ülkenin dilini nasıl öğrendiniz?

St Patricks...St Patricks...

- İrlanda, insanların günlük hayatta yoğun olarak İngilizce konuşmayı tercih ettikleri bir ülke. Bu nedenle dil bariyeri yaşamamak konusunda şanslıydım. Bilkent Üniversitesinin eğitim dilinin tamamen İngilizce olması bu konuda bana yardımcı olan en önemli faktördü. Geldiğim ilk dönemde, İngilizceyi sosyal ve okul hayatında kullanmak konusunda büyük sorunlar yaşamadım. Ocak ayında staj yapmaya başladıktan sonra da profesyonel hayatta İngilizce kullanmak konusunda önemli yol kat ettim. Çok uluslu bir şirkette çalışmam sebebiyle de, dünyanın her tarafından iş arkadaşlarımla aktif olarak İngilizce yazıyor ve konuşuyorum.

Yaşamakta olduğunuz yeri nasıl buldunuz?

- Ofisime yakın olmayı tercih etmem sebebiyle, internet üzerinden civardaki öğrenci apartmanlarından birisini buldum. Kira bedelim ise €980. Depozito için de €250 ödedim.

Yaşadığım yer...Yaşadığım yer...

İrlanda'daki okulunuzu ve stajınızı nasıl buldunuz?

- Erasmus+ başvuru sürecinde, okuduğum okulu Bilkent Üniversitesinin Erasmus+ partnerleri arasından tercih ettim. Aralarında İngilizce konuşulan tek opsiyon İrlanda olması sebebiyle de listemin başına burayı ekledim.

Stajıma “amazon.jobs” üzerinden açılan ilanlara başvuru yaparak ulaştım. Teknik, algoritmik ve davranışsal olmak üzere üç ayrı mülakat sürecinden başarılı ayrıldım. Ocak ayından bu yana, bu harika ailenin bir parçası olmanın tadını çıkarıyorum.

Yaşadığınız ülkede okumak/çalışmak isteyenlere yararlı olabilecek bilgiler verebilir misiniz?

- Okumak isteyen arkadaşlara, hükümetin her yıl düzenlemiş olduğu burs programlarını ve öğrenim kurumlarını tanıtma etkinliklerini yakından takip etmelerini öneririm. Her ne kadar bunları kendim kullanamamış olsam da, düzenlenen Virtual Fair etkinliklerinin öğrenci adayları için faydalı olabileceğini düşünüyorum.

Henüz öğrenci olma statümü korumam sebebiyle, profesyonel adaylara çok büyük tavsiyeler verebileceğimi sanmıyorum. Ancak, Ankara Antlaşması kapsamında İrlanda’ya yerleşmiş birçok insanla tanışma fırsatım oldu. Belki bunun üzerinde biraz araştırma yapmak faydalı olabilir.

Bütün adaylara, ülkeye gelmeden önce konaklama konusunda erken davranmalarını önerebilirim. Bu durum sanılandan daha fazla yorabilir. Ekleyebileceğim son tavsiye ise, bol bol İngilizce pratik yapmak olurdu. Yabancı dil öğrenimi konusunda pratik yapmak sizi gerçekten çok ileriye taşıyor. Bu sebeple reading, writing gibi aktivitelerin yanı sıra bol bol konuşmak çok önemli.

St Patricks...St Patricks...

İrlanda'nın sağlık sistemi hakkında bilgi verebilir misiniz?

- Büyük bir şansla, geçtiğimiz süreç boyunca hiç hastaneye gitmek zorunda kalmadığım için bu konuda çok büyük bir fikrim yok. Ancak, sağlık sisteminin tamamen ücretsiz olmadığını ve sağlık sigortasına sahip olmanın önemli olduğunu ekleyebilirim.

Çok teşekkür ederiz Çizzgi olarak 😇

En Son Eklenen Röportajlar

Yurt dışına gidenler neler yaparak orada iş buldular, ne gibi sorunlarla karşılaşıp o sorunları nasıl çözdüler. Sizler için derlediğimiz röportaj serileri.
Farklı Sektörlerde Çalıştıktan Sonra Öğrenci Vizesi ile Sidney'e Taşınmak
Volkan Aktan
Avustralya
26 Ağustos 2023Farklı Sektörlerde Çalıştıktan Sonra Öğrenci Vizesi ile Sidney'e TaşınmakTurizmci
İngiltere'de Oyun Stüdyosunda Backend Üzerine Çalışmak
Yiğit Nuhuz
İngiltere
14 Temmuz 2023İngiltere'de Oyun Stüdyosunda Backend Üzerine ÇalışmakBackend Yazılım Mühendisi
Headhunter'dan Gelen Mesaj ile İş Bulup Almanya'ya Taşınmak
Murat Yüksel
Almanya
19 Hazīran 2023Headhunter'dan Gelen Mesaj ile İş Bulup Almanya'ya TaşınmakYazılım Mühendisi
İngiltere'de Satış ve Reklam Direktörü Olmak
Beren Huzur
İngiltere
18 Hazīran 2023İngiltere'de Satış ve Reklam Direktörü OlmakSatış ve Reklam Direktörü
Ünlü Firmalarda Çalıştıktan Sonra Ankara Anlaşması ile Londra'ya
Çağlar Telef
İngiltere
6 Hazīran 2023Ünlü Firmalarda Çalıştıktan Sonra Ankara Anlaşması ile Londra'yaYazılım Mühendisi
Bir Ay İçinde İş Bulup Amsterdam'a Taşınmak
Ege Uçak
Hollanda
29 Mayıs 2023Bir Ay İçinde İş Bulup Amsterdam'a TaşınmakYazılım Mühendisi
Amerika'da Bilgisayar Bilimi Üzerine Doktora Yapmak
Alperen Keleş
Amerika
27 Mayıs 2023Amerika'da Bilgisayar Bilimi Üzerine Doktora YapmakDoktora Öğrencisi
Belçika'da Kemik Doku Mühendisliği Üzerine Çalışmak
Ayşe Köse
Belçika
18 Nīsan 2023Belçika'da Kemik Doku Mühendisliği Üzerine ÇalışmakDoktora Sonrası Araştırmacı