Japonya'da Fransız Otomotiv Firmasında Çalışmak

23 Kasım 2021
Japonya'da Fransız Otomotiv Firmasında Çalışmak

Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği'nden mezun olup Türkiye'de Japon firmasında bir müddet Proses Mühendisi olarak çalışan Şimşek Bey, Japonya'ya iş gezisi sebebiyle ilk kez gelmiştir. Japonya'ya aşık olup orada kalmak için iş arayıp bulan Şimşek Bey, tecrübe ettiklerini bizlerle paylaştı. Keyifli okumalar dileriz 🥰

"Mülakatlarda sorulabilecek ve cevaplanabilecek her şeyi bir kağıda döküp bunları Japoncaya çevirttim..."

Merhaba, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

- Merhaba ben Şimşek, Karadeniz Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği mezunuyum. Türkiye'de bir müddet Proses Mühendisi olarak çalıştım, şu anda Japonya'da bir Fransız otomotiv firmasında Üretim Sistem Mühendisi olarak çalışıyorum. Ayrıca freelance fotoğrafçılık yapıyorum.

Şimşek Şua Tortu
Şimşek Şua Tortu31 yaşındaÜretim Sistem Mühendisi

Şimşek Bey'in Instagram adresi:)

Yaşadığınız ülkeye ne zaman ve nasıl gittiniz? Somut bilgiler vererek açıklayabilir misiniz?

- Üniversiteden mezun olduktan sonra bir Japon otomotiv firmasında işe başladım, bulunduğum firma beni iş sebebiyle birkaç kez Japonyaya yolladı. İlk gidişim de bu sayede oldu, tabi bir kere gittikten sonra geri dönmek istemedim ve Japonya'ya yerleşmek benim için kesin bir karara dönüştü. Yeterince deneyim kazandıktan sonra internet üzerinden iş aramaya başladım ve 2018 yılında şu anda bulunduğum firmada ise başladım.

Araştırma sürecinde sizi en çok zorlayan şey ne oldu ve nasıl çözdünüz o sorunu?

- Benim araştırma sürecim aslında üç seneye yayılan bir süreç. Ancak aktif olarak iş aramaya başladığımda karşılaştığım ilk zorluk düşük Japonca dilbilgimi kabul edebilecek bir firma bulmak oldu, çoğunluk çok uluslu olmak üzere birçok firmaya başvurdum.

Japonya'da Ben...Japonya'da Ben...

Bir yandan çalışıyordum tabi, ancak saat farkı yüzünden genelde gece 03:00-05:00 arasında online mülakatlar yapıyordum. Mülakatlar her ne kadar tekdüze ilerlese de, işler düşündüğüm gibi gitmiyordu. Herkes en kötüsünden orta halli bir dilbilgisi bekliyordu, ama gel görelim benim Japonca seviyem oldukça kötü düzeydeydi. Bu problemin üstesinden gelmek zorundaydım, ama Japoncada kısa zamanda öğrenilebilecek bir dil değil tabi ki.

Ben de mülakatlarda sorulabilecek ve cevaplanabilecek her şeyi bir kağıda döküp bunları Japonca'ya çevirttim, sorulabilecek tüm soruları ezberledikten sonra görüşmenin gidişine göre önceden hazırladığım cümleleri birleştirip okuyor, konu iş hakkındaki detaylı açıklamaya geldiğinde ise, daha iyi açıklama yapabilmek için İngilizce devam etmeyi talep ediyordum 😅

Tabiki japonca seviyemin aslında düşük olduğunu ve kendimi geliştirmek için o firmada çalışsam bile zamana ihtiyacım olduğu bilgisini paylaşıyordum.

Japonlar için azim en önemli erdemlerden biridir, bu şekilde birkaç firmayı etkilemeyi başarıp, son mülakat için yüzyüze görüşmeye çağrıldım, girmeyi çok istediğim bir firmayla haberleşip bir hafta sonrasına uçak bileti aldım.

Şimdi yüzyüze görüşme yapmak için, bir haftada tüm mülakat soru cevaplarını ezberleyip akıcı olarak konuşmam gerekiyordu, öyle ya telefonda en azından bir müddet akıcı Japonca konuşmuştum. Beynimi yakmamaya dikkat ederek her şeyi ezberledim.

Bir daha görüşmeye gitmek ekonomik olarak zor olacağından ilk izlenim çok önemliydi. Japonlar el emeği verilen şeylere çok değer verir. Ben de mülakata gittiğim firmalar hakkında araştırma yapıp ürettikleri şeyleri elimle çizip yaptığı işleri konuşmak için detaylı bir sunum hazırladım. Görüşmeler bittiğinde İstanbula geri döndüm ve bekleme süreci başladı, sanırım en zor kısım burasıydı. O kadar emek verdikten sonra sadece beklemek... Ve sonrasında iş teklifi almanın mutluluğu paha biçilemez.

Japonya'da Bungee Jumping Macerası...Japonya'da Bungee Jumping Macerası...

İlk kez giderken, toplam masraflarınız için minimum ne kadar para gerekti?

- Yerleşmek için gittiğimde, uçak masrafları dahil sanırım 2500 USD'ye yakın parayla gittim, ilk maaşımı alana kadar arkadaşımda kalma şansım olduğu için bu kadarı ucu ucuna yetti diyebilirim.

Vize alırken tecrübe ettiklerinizi somut bir şekilde paylaşabilir misiniz?

- Vizeyi iş teklifi aldığım firma organize ettiği için pek zorluk yaşamadım, en zoru vizeye sponsor olacak ve çalışacağım firmayı bulmaktı. Dökümanları hazırlayıp firmaya yolladıktan sonra geçici vizem 8-9 gün gibi rekor bir sürede hazırdı, geriye Japonya'ya gidip gerçek vizemi almak kalıyordu.

Japonya'da Bungee Jumping Sonrası Arkadaşlarımla...Japonya'da Bungee Jumping Sonrası Arkadaşlarımla...

Japoncayı ne kadar sürede ve nasıl öğrendiniz? İngilizce seviyeniz giderken nasıldı ve şimdi nasıl?

"Her şeye rağmen hala daha bluetooth’u tam doğru telaffuz edemiyorum :)"

- Aslında Japoncayı hala daha yeterli seviyede öğrendiğimi söyleyemem, şu anda JLPT N3 seviyesindeyim ancak iş yerinde kullandığım dil gündelik hayattan çok farklı olduğu için iş konusunda daha iyi olduğumu düşünüyorum.

İngilizce seviyem buraya yerleşmeden iki yıl önce İELTS 7.5 civarındaydı, son 3 senedir aktif olarak İngilizce kullandığım için ilerlediğini düşünüyorum, işle alakalı eğitimler verip toplantı yönetebiliyorum, ama her şeye rağmen hala daha bluetooth’u tam doğru telaffuz edemiyorum :)

Yaşamakta olduğunuz evi nasıl buldunuz ve kirası ne kadar?

Ev Hakkında
  • Kira: 90.000 JPY (=785 USD)
  • Evin Büyüklüğü: 30 metrekare

- İş yerime yakın ve Tokyo'ya ulaşımın kolay olduğu bir şehirde istasyona 5 dk yürüme mesafesinde 30 metrekarelik bir evde kalıyorum. Modern Japon evlerinde her şey kompakt ve detaylar özenlice düşünülmüş, banyoda çamaşırlarınızı kurutmak için tavandan sıcak hava üfleyen cihazlar, ısıtmalı tuvaletler var. Çalışma masası, yatak, TV ve çekyat sığabilecek nispeten yeni bir apartman dairesi yaşadığım şehirde yaklaşık 90.000 JPY tutuyor.

Tek oda evim...Tek oda evim...

İşinizi ne yaparak buldunuz?

- Kendimce bir kariyer planı yapıp Türkiye'deki iş deneyimim 3 seneye ulaştığında Japonya'da iş bulmayı hedef edindim. Bulunduğum firmanın da desteğiyle Japonca dersleri almaya başladım, üç sene yaklaşırken internet üzerinden birçok firmaya başvurdum.

Yaşadığınız ülkede çalışmak isteyenlere de yararlı olacağını düşündüğünüz somut bilgiler verebilir misiniz?

- Burada iş aramaya başlamadan önce çok az da olsa biraz Japonca çalışmak faydalı olabilir. Japonya ile bağlantısı olan bir firmada çalışmak avantajlı olabilir, bu sayede transfer olan birkaç arkadaşım var. Onun dışında bilgisayar sektörüyle alakalı iş bulmanın daha kolay olduğunu düşünüyorum. (IT sektörü çok revaçta)

Yaşadığınız ülkenin sağlık sistemi hakkında genel bir bilgi verebilir misiniz? Hiç hastaneye gittiniz mi?

- Sağlık sistemi Türkiye'dekine benzer diyebilirim, devlet sağlık ücretlerinin ve ilaçların bir kısmını karşılıyor (yüzde 70 kadarı). Şimdiye kadar sadece ufak tefek şeyler için hastaneye gittim, bu yüzden operasyon vs gibi şeylerde pek bir bilgim yok.

Yurt dışına çıkmadan veya orada yaşamaya başlamadan önce keşke bilseydim dediğiniz bir şey var mı?

- Keşke daha önce gelseydim diyorum sadece 😆

Evimin yakınları...Evimin yakınları...

Çok teşekkür ederiz Çizzgi olarak 😇 ​

En Son Eklenen Röportajlar

Yurt dışına gidenler neler yaparak orada iş buldular, ne gibi sorunlarla karşılaşıp o sorunları nasıl çözdüler. Sizler için derlediğimiz röportaj serileri.
Farklı Sektörlerde Çalıştıktan Sonra Öğrenci Vizesi ile Sidney'e Taşınmak
Volkan Aktan
Avustralya
26 Ağustos 2023Farklı Sektörlerde Çalıştıktan Sonra Öğrenci Vizesi ile Sidney'e TaşınmakTurizmci
İngiltere'de Oyun Stüdyosunda Backend Üzerine Çalışmak
Yiğit Nuhuz
İngiltere
14 Temmuz 2023İngiltere'de Oyun Stüdyosunda Backend Üzerine ÇalışmakBackend Yazılım Mühendisi
Headhunter'dan Gelen Mesaj ile İş Bulup Almanya'ya Taşınmak
Murat Yüksel
Almanya
19 Hazīran 2023Headhunter'dan Gelen Mesaj ile İş Bulup Almanya'ya TaşınmakYazılım Mühendisi
İngiltere'de Satış ve Reklam Direktörü Olmak
Beren Huzur
İngiltere
18 Hazīran 2023İngiltere'de Satış ve Reklam Direktörü OlmakSatış ve Reklam Direktörü
Ünlü Firmalarda Çalıştıktan Sonra Ankara Anlaşması ile Londra'ya
Çağlar Telef
İngiltere
6 Hazīran 2023Ünlü Firmalarda Çalıştıktan Sonra Ankara Anlaşması ile Londra'yaYazılım Mühendisi
Bir Ay İçinde İş Bulup Amsterdam'a Taşınmak
Ege Uçak
Hollanda
29 Mayıs 2023Bir Ay İçinde İş Bulup Amsterdam'a TaşınmakYazılım Mühendisi
Amerika'da Bilgisayar Bilimi Üzerine Doktora Yapmak
Alperen Keleş
Amerika
27 Mayıs 2023Amerika'da Bilgisayar Bilimi Üzerine Doktora YapmakDoktora Öğrencisi
Belçika'da Kemik Doku Mühendisliği Üzerine Çalışmak
Ayşe Köse
Belçika
18 Nīsan 2023Belçika'da Kemik Doku Mühendisliği Üzerine ÇalışmakDoktora Sonrası Araştırmacı