Polonya'da CD Projekt Red Oyun Firmasında Çalışmak

3 Eylül 2022
Polonya'da CD Projekt Red Oyun Firmasında Çalışmak

Bir süre Japonya'da yaşadıktan sonra, Polonya'da CD Projekt Red firmasında grafik tasarımcı olarak işe başlayan Dilara Hanım, tecrübelerini Çizzgi ile paylaştı. Keyifli okumalar dileriz 😍

"Yaptığınız işi milyonlar görüyor ve deneyimliyor. Bu büyük bir şey.."

Merhaba, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

- Merhaba! Ben Dilara Özden. 29 yaşındayım. Grafik tasarımcı / illüstratörüm.

Dilara Özden
Dilara Özden29 yaşındaGrafik Tasarımcı/ İllüstratör

Yurt dışına ne zaman ve nasıl gittiniz acaba?

- Polonya'ya göçmeden hemen önce Japonya’da yaşıyordum. Oradan döndükten sonra Avrupa’da oyun sektörü içinde aktif iş arayışındaydım. Bir arkadaşımın haber vermesi sayesinde LinkedIn de CD Projekt Red’in iş ilanını gördüm ve hemen başvuru yaptım. Birkaç ay interview süreci ile geçti ve 3 interview sonunda işe kabul edildim. Fakat pandemiden dolayı hemen Polonya'ya gidemedim. Yaklaşık bir 6 ay kadar Türkiye’den CDPR’a çalıştım. Daha sonrasında kısıtlamalar hafifleyince ve sınırlar açılınca Polonya’ya uçtum.

Polonya günleri.Polonya günleri.

Neden yurt dışında yaşamak istediniz?

- Sebeplerimi şöyle sıralayabilirim:

  • Daha iyi şartlar altında yaşamak istiyordum.
  • Bir kadın olarak kendimi Türkiye’de güvende hissetmiyordum.
  • Genel olarak özgür ruhlu bir yapım var. Keşfetmeyi ve yeni şeyleri denemeyi seviyorum.
  • Her zaman oyun sektörüne girmeyi istedim ve bunun Türkiye’de çok da mümkün olmayacağının bilincindeydim.
  • Sanatçı olarak Avrupa’da daha aktif bir hayatımın olacağını, kendimi geliştirmenin daha kolay olacağını düşünüyordum.

Polonya'da arkadaşlarla.Polonya'da arkadaşlarla.

Peki araştırma sürecinde sizi en çok zorlayan şey ne oldu?

- Araştırma pek yapmadım açıkçası. Daha önce yurt dışı deneyimim olduğundan ötürü biraz daha rahattım. Aslında CD Projekt Red olmasaydı Polonya’da yaşamayı ve çalışmayı düşünmezdim. Bu gidiş sadece kariyer odaklı oldu. Youtube’dan Polonya’daki yaşama dair pek çok video izleyip kendimi hazırladım denebilir.

İlk giderken, ne kadar masraf yaptınız?

- CD Projekt Red'de işe alındıysanız, şirket Polonya'ya gitmeniz için gereken her türlü masrafı kendi üzerine alıyor. Uçak ve taşınma masrafları ve kalacak yerin kirasının ödenmesi (1 ay süreyle) gibi şeyler. Bunları bildiğim için öyle büyük bir miktar para hazırlamadım.

Vize alırken tecrübe ettiklerinizi paylaşabilir misiniz?

- Vize alım süreci benim için kolay oldu. Çünkü ben vize işlerini halleden ayrı bir ajans ile çalıştım. Uzun zaman oldu ismini hatırlamıyorum ama tek yaptığım onlara gerekli belgeleri ve parayı vermek (2.200TL idi o zaman) oldu. Vize veriliş süresi pandemiden ötürü normalden uzun sürdü fakat sıkıntısız geçti.

Polonya'da.Polonya'da.

Gittiğiniz ülkenin dilini nasıl öğrendiniz? İngilizce seviyeniz giderken nasıldı ve şimdi ne durumda?

- Yaşadığım ülkenin dilini konuşamıyorum maalesef. Öğrenmek için pek vaktim yok. Fakat stüdyoda hiç bir zaman dil sıkıntısı çekmedim. Çalışma ortamında resmi dilimiz İngilizce. Hayatımın son 5 yılında Türkçe'den çok İngilizce konuştum. Gramer olarak gelişmiş midir bilmiyorum ama şu an benim için ana dilim kadar rahat.

Yaşamakta olduğunuz yeri nasıl buldunuz? Kirası ne kadar acaba?

- Şu an yaşadığım evi çalışma arkadaşlarımın tavsiyesi sayesinde buldum. Full eşyalı, internet bağlantısı var, şehir merkezinde ve tüm toplu taşıma araçlarına çok çok yakın. Kirası aylık 3000 PLN (yaklaşık 640 USD). Buna elektrik, su, internet, doğalgaz dahil.

Evimde.Evimde.

Peki işinizi nasıl buldunuz?

- Yukarıda da bahsettim aslında ama gerçekten tamamen şans diyebilirim. Ben bundan yıllar önce henüz amatörken epey bir gaza gelip CD Projekt Red’e başvurup reddedilmiştim aslında. Fakat yıllar sonra yakın bir arkadaşım (Furkan Senan’a selamlar) tesadüfen LinkedIn de CD Projekt'in iş ilanını görüp bana haber veriyor ve ben de yenilenmiş bir portfolyo ile tekrar başvuru yapıp bu sefer kabul ediliyorum.

Dilara Hanım'ın işlerini paylaştığı sayfası

CD Projekt Red gibi büyük bir firmada çalışmak nasıl bir duygu? Hiç zorlanıyor musunuz? Çalışma ortamınız nasıl?

- CD Projekt Red’de çalışmak benim için bir hayalin gerçekleşmesi demekti. Aslında kendimi hiç bir zaman Witcher evrenine yakın hissetmiyordum. Ben her zaman daha çok cyberpunk alt kültürünü etkileyici bulmuşumdur ve yaptığım çalışmalar her zaman bu evrenin gerçekliğini gösterir.

Cyberpunk 2077'nin ilk teaser trailer’i ben üniversitedeyken gösterilmişti. O zamandan beri hep bunun bir parçası olmak istemiştim. Şu an bile işimi yaparken hep bunu düşünürüm. Benim için büyük bir sorumluluk ve bir görev. Baskı altında hissediyorum çoğu zaman evet fakat çıkan sonuç her zaman buna değiyor. Yaptığınız işi milyonlar görüyor ve deneyimliyor. Bu büyük bir şey.

Varşova’daki ana stüdyomuz harika. Hayal edebileceğimden bile güzel. Stüdyomuzdaki odalar Witcher, Gwent ve Cyberpunk temalı. Renkli sosyal alanlarımız kafa dağıtmamızı ve keyifli bir öğle arası geçirmemizi sağlıyor.

Firmada.Firmada.

Yaşadığınız ülkede yaşamak/çalışmak/okumak isteyenlere yararlı olabilecek bilgiler verebilir misiniz?

- Polonya yaşaması zor bir ülke değil. (Japonya'ya kıyasla) Türkiye'ye pek çok yönden benziyor. Gençlerde İngilizce konuşma oranı oldukça yüksek. Özellikle cafelerde barlarda rahatlıkla herkesle anlaşabiliyorsunuz. Fakat terziye ya da posta ofisine gidecekseniz İngilizce size pek yardımcı olmayacaktır. 50 yaş ve üzeri vatandaşlarda İngilizce konuşma oranı çok çok düşük.

Ben maalesef hiç konuşamıyorum (denemiyorum bile) ve zaman zaman zorlanıp Polak arkadaşlarımdan yardım istiyorum. Eğer dil öğrenmeye vaktiniz varsa mutlaka bir iki seviye lehçe öğrenip gelmekte fayda var.

Varşova’da çok fazla Türk ve Azeri var. Hemen hemen her gün Türkçe diyalog duyuyorum diyebilirim. Bununla beraber doğal olarak çok fazla Türk marketleri ve restoranları da mevcut.

Arkadaşımla.Arkadaşımla.

Yaşadığınız ülkenin sağlık sistemi hakkında bilgi verebilir misiniz?

- Hiç devlet hastanesine gitmedim. Fakat şirketimin anlaşmalı olduğu özel hastaneye çok kez gitmişliğim var. Burada şirket bizlere sağlık sigortası sağlıyor. Seçtiğiniz sağlık paketinin türüne göre her ay maaşınızdan küçük bir miktar kesiliyor ve özel sağlık sigortasından yararlanabiliyorsunuz.

Eklemek istediğiniz başka bir şey ya da yaşadığınız başka sorunlar var mı?

- Sanırım tek sorun orta yaşları kesimin İngilizce bilmemesi olabilir. Fakat bu da kime göre sorun bilemiyorum. Buraya yaşamak için gelmiş olanların zaten dili biraz da olsa öğrenmiş olmaları gerek. (Kendimi de dahil ederek söylüyorum)

Yurt dışına çıkmadan ya da orada yaşamaya başlamadan önce keşke bilseydim dediğiniz bir şey var mı? Deneyimlerinizden yola çıkarak bir tavsiyede bulunabilir misiniz?

- (Turistik gezileri saymıyorum) Toplamda 3 farklı ülkeye yaşamak/çalışmak/okumak amaçlı gittim. Her ülke sizi bambaşka bir biçimde şaşırtıyor. Polonya uzun vadede kalmak amaçlı geldiğim 3. ülke olduğu için aslında çoğu şey hep öngördüğüm şekilde oldu. Bunun yanı sıra ülkeye gelmeden önce ve geldikten sonra da kendi şirketimden hem maddi hem manevi anlamda çokça destek aldığımdan ötürü ben pek sıkıntı çekmedim. O konuda bana yardımcı olan herkese minnettarım.

Polonya ile ilgili verebileceğim genel tavsiye şu olabilir; Rahatınıza bakın. Kimsenin kimseye karışmadığı, insanların dürüstçe ve profesyonelce çalıştığı ve eğlenme zamanı geldiğinde de tamamen kendilerini saldıkları, sıkıntıları kenara attıkları, biraz da vurdumduymaz yaşadıkları güzel samimi bir ortam. Polonya, aradığınız her şeyden biraz biraz bulabileceğiniz güzel bir ülke.

Polonya'da ben.Polonya'da ben.

Çizzgi olarak çok teşekkür ederiz bu bilgiler için 🤩

En Son Eklenen Röportajlar

Yurt dışına gidenler neler yaparak orada iş buldular, ne gibi sorunlarla karşılaşıp o sorunları nasıl çözdüler. Sizler için derlediğimiz röportaj serileri.
Farklı Sektörlerde Çalıştıktan Sonra Öğrenci Vizesi ile Sidney'e Taşınmak
Volkan Aktan
Avustralya
26 Ağustos 2023Farklı Sektörlerde Çalıştıktan Sonra Öğrenci Vizesi ile Sidney'e TaşınmakTurizmci
İngiltere'de Oyun Stüdyosunda Backend Üzerine Çalışmak
Yiğit Nuhuz
İngiltere
14 Temmuz 2023İngiltere'de Oyun Stüdyosunda Backend Üzerine ÇalışmakBackend Yazılım Mühendisi
Headhunter'dan Gelen Mesaj ile İş Bulup Almanya'ya Taşınmak
Murat Yüksel
Almanya
19 Hazīran 2023Headhunter'dan Gelen Mesaj ile İş Bulup Almanya'ya TaşınmakYazılım Mühendisi
İngiltere'de Satış ve Reklam Direktörü Olmak
Beren Huzur
İngiltere
18 Hazīran 2023İngiltere'de Satış ve Reklam Direktörü OlmakSatış ve Reklam Direktörü
Ünlü Firmalarda Çalıştıktan Sonra Ankara Anlaşması ile Londra'ya
Çağlar Telef
İngiltere
6 Hazīran 2023Ünlü Firmalarda Çalıştıktan Sonra Ankara Anlaşması ile Londra'yaYazılım Mühendisi
Bir Ay İçinde İş Bulup Amsterdam'a Taşınmak
Ege Uçak
Hollanda
29 Mayıs 2023Bir Ay İçinde İş Bulup Amsterdam'a TaşınmakYazılım Mühendisi
Amerika'da Bilgisayar Bilimi Üzerine Doktora Yapmak
Alperen Keleş
Amerika
27 Mayıs 2023Amerika'da Bilgisayar Bilimi Üzerine Doktora YapmakDoktora Öğrencisi
Belçika'da Kemik Doku Mühendisliği Üzerine Çalışmak
Ayşe Köse
Belçika
18 Nīsan 2023Belçika'da Kemik Doku Mühendisliği Üzerine ÇalışmakDoktora Sonrası Araştırmacı