Almanya'da Uluslararası İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı

22 Ekim 2021
Almanya'da Uluslararası İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı

2020 yılında Türk-Alman Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun olduktan sonra, Bielefeld Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde (Bielefeld University of Applied Sciences) yüksek lisansa başlayan Emre Bey ile tecrübelerini ve yaşadıklarını konuştuk. Somut bilgiler ile Almanya'da yüksek lisans yapmak hakkında bizleri bilgilendiren Emre Bey'e Çizzgi olarak başarılar diliyoruz ve teşekkür ediyoruz 😇

"Almanya'ya geliş süreci özellikle maddi olarak çileli gibi gözükse de buraya geldikten sonra öğrencilerin pek çok şekilde para kazanma imkanı bulunuyor..."

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

- Benim ismim Emre Kıymak. 24 yaşındayım ve İstanbul doğumluyum. Şu anda Almanya'nın Bielefeld şehrinde FH Bielefeld (Bielefeld Uygulamalı Bilimler Üniversitesi) International Business Management bölümünde yüksek lisans öğrencisiyim.

Emre Kıymak
Emre Kıymak24 yaşındaYüksek Lisans Öğrencisi

Emre Bey'in Almanya ve Yüksek Lisans hakkındaki YouTube kanalını da buraya bırakalım:)

Almanya'ya ne zaman ve nasıl gittiniz?

- Sanırım bu konuda İstanbul'da lisans okuduğum üniversite hakkında biraz bilgi vermem gerekiyor. Ben Türk-Alman Üniversitesi İşletme Bölümü 2020 mezunuyum. TAÜ, Türk ve Alman devletlerinin ortaklığıyla kurulmuş yurt dışı bağlantıları güçlü olan bir devlet üniversitesidir. Ben de bu bağlamda lisans hayatım boyunca pek çok kez yaz okulu ve değişim programı gibi nedenlerle Almanya'da bulunma fırsatı edindim.

Sahip olduğum pozitif uluslararası tecrübeler ışığında henüz mezun olmadan Almanya'da yüksek lisans yapmaya karar vermiştim. Mezun olur olmaz 2020 Ekim ayında buraya geldim ve tabiri caizse hayatımda yeni bir sayfa açtım.

Berlin Gezisi...Berlin Gezisi...

Araştırma sürecinizden ve karşılaştığınız sorunlardan bahsedebilir misiniz biraz?

- Açıkçası yüksek lisans için üniversite araştırırken çok büyük bir problemle karşılaşmadım. Almanya'da yüksek lisans yapmanın en zorlayan kısmı buraya gelmeden önce vize sürecinde konsolosluğa finansal durumunuzu gösteren bir belge sunmak zorunda olmak bence. Bunun için iki temel seçenek bulunuyor: Ya Almanya'da içinde 10.332 Euro yer alan bir bloke banka hesabı açmanız gerekiyor (ve bu hesaptan size her ay tıpkı maaş gibi para gönderiliyor) ya da Almanya'da çalışan bir tanıdığınızın size garantör olması gerekiyor. Ben bloke hesap yöntemini seçtim. Almanya'ya ilk geldiğimde cebimde birkaç yüz Euro vardı, gelir gelmez bloke hesabımı aktif ettim tabi.

Bielefeld'de Noel Pazarı...Bielefeld'de Noel Pazarı...

Vize süreci nasıl işledi peki?

- Vize süreci benim için biraz belirsiz bir süreçti zira benim başvurduğum dönemde korona ve pandemi durumu şimdiye nazaran çok daha öngörülemez bir durumdaydı. Bir şekilde randevu bulduktan ve İdata İstanbul şubesine gerekli tüm evrakları teslim ettikten sonra vizem tam 4 hafta sonra çıktı. Vize ücreti için yanlış hatırlamıyorsam 75 Euro ödemiştim.

Gittiğiniz ülkenin dilini ne kadar sürede ve nasıl öğrendiniz? İngilizce seviyeniz nedir?

- Türk-Alman Üniversitesi'nde eğitim dili Almanca olduğu için Almanya'ya master için gelmeden önce Almanca biliyordum. İngilizcemi de mezun olmadan bir sene önce başladığım düzenli bir çalışma ile yükselttim hatta İngilizce master bölümlerine de başvurabilmek için son sene IELTS sınavına hazırlanıp 6.5 puan aldım.

Şu anda okuduğum bölümün eğitim dili hem Almanca hem İngilizce, gerek gündelik hayatta gerekse üniversitede bol bol pratik imkanı bulduğum için iki dili de artık biraz daha doğal konuşabildiğimi düşünüyorum. 

FH Bielefeld...FH Bielefeld...

Yaşamakta olduğunuz evi/yeri nasıl buldunuz ve kirası ne kadar?

Yurt Hakkında
  • Tek Kişilik Daire
  • Kira+Elektrik+Su+Doğalgaz Toplam 305 Euro

- Bielefeld’de kaldığım yurdu bulmamda üniversitemdeki International Office çalışanları çok yardımcı oldular. Üniversiteme yakın bir konumda içinde mutfak ve banyonun da olduğu tek kişilik bir dairede yalnız yaşıyorum. Aylık kira masrafım elektrik, su ve doğalgaz gibi giderler de dahil olmak üzere aylık 305 Euro

Yurtta..Yurtta..

Almanya'da Yüksek Lisans için okulu ne yaparak buldunuz acaba?

- Yüksek lisans yaptığım üniversite olan FH Bielefeld'i TAÜ'nün Almanya'daki partner üniversitelerinden bir tanesi olduğu için tanıyorum. 

Almanya'da yüksek lisans yapmak isteyenlerin de işine yarayacağını düşündüğünüz somut bilgiler verebilir misiniz?

- Her ne kadar Almanya'ya geliş süreci özellikle maddi olarak çileli gibi gözükse de bence buraya geldikten sonra özellikle finansal anlamda öğrencilerin pek çok şekilde para kazanma imkanı bulunuyor, bu noktada Alman devleti de eğitime oldukça önem veren bir bakış açısına sahip.

Kendimden örnek vermem gerekirse dönem başında DAAD (German Academic Exchange Service) tarafından uluslararası öğrencilere özel olarak sunulan bir burs kazandım. Ayrıca üniversitemde part time olarak çalışmaktayım. Bu arada öğrenci vizesi ile haftada 20 saat çalışma hakkı sunuluyor ki bu hakkı sonuna kadar kullanan bir öğrencinin ay sonu eline geçen para yaklaşık 900 Euro civarı oluyor. Bu miktar günlük ihtiyaçları karşılamak için fazlasıyla yeterli zira benim aylık masrafım ortalama 600 Euro civarı diyebilirim. 

Köln Gezisi..Köln Gezisi..

Yurt dışında yaşamaya başlamadan önce keşke bilseydim dediğiniz bir şey var mı? Kendi deneyimlerinizden yola çıkarak bir tavsiyede bulunabilir misiniz?

- Yüksek lisans ile Almanya'ya gelmiş birisi olarak imkanım olsaydı lisansı da Almanya'da okumak isterdim. Çünkü burada lisans okumuş Alman arkadaşlarımın Türkiye standartlarına kıyasla çok daha iyi bir eğitim aldıklarını görüyorum. Benim naçizane tavsiyem eğer fırsatınız varsa konfor alanınızı terk etmekten korkmayın ve buralara mümkün olduğunca erken gelmeye bakın.

Eklemek istediğiniz başka bir şey ya da yaşadığınız başka sorunlar var mı?

- Türkiye’den Almanya'ya geldikten sonra her şey bir anda güllük gülistanlık olmuyor elbette. Aile, dostlar yani kısaca konfor alanını geride bırakıp yeni bir ülkede tek başına hayat kurmak kolay değil.

Ayrıca Almanya'da üniversiteler Türkiye'ye göre daha kaliteli ve bununla beraber çok daha zor. Fakat yine de burada çok daha bilinçli bir toplumun ve adil bir sistemin parçası olduğunuz için emeklerimizin karşılığını alacağınızı da hissediyorsunuz, yani tüm zorluklara rağmen tünelin sonunda ışık var :) 

Bana kendimi ifade etme fırsatı verdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Bielefeld...Bielefeld...

Çok teşekkürler 🤩

En Son Eklenen Röportajlar

Yurt dışına gidenler neler yaparak orada iş buldular, ne gibi sorunlarla karşılaşıp o sorunları nasıl çözdüler. Sizler için derlediğimiz röportaj serileri.
Melbourne’da Proje Yönetimi Bölümünde Öğrenci Olmak
Zeynep Şeniş
Avustralya
16 Mart 2023Melbourne’da Proje Yönetimi Bölümünde Öğrenci OlmakÖğrenci
Dil Kursuyla Almanya'ya Gidip Master Yapmak ve Çalışmak
Esad Sahin
Almanya
31 Ocak 2023Dil Kursuyla Almanya'ya Gidip Master Yapmak ve ÇalışmakProje Yöneticisi
Almanya'da Akademisyen Olarak Çalışmak
Ozan Altınok
Almanya
11 Ocak 2023Almanya'da Akademisyen Olarak ÇalışmakAkademisyen
Almanya'da İş Bulup Tek Valizle Münih'e Taşınmak
Emin Buğra Saral
Almanya
6 Ocak 2023Almanya'da İş Bulup Tek Valizle Münih'e TaşınmakBackend Developer
İtalya'da Yüksek Lisans Yapmak & Mimar Olarak Çalışmak
Ece Öner
İtalya
30 Aralık 2022İtalya'da Yüksek Lisans Yapmak & Mimar Olarak ÇalışmakYüksek Mimar
İsveç Malmö'de Yaşamak & Çalışmak
Bahar Şevket
İsveç
22 Aralık 2022İsveç Malmö'de Yaşamak & ÇalışmakOyun Sistemleri Programcısı
İsveç'te Bilgisayar Mühendisi Olarak Çalışmak & Yaşamak
Miraç Kocatürk
İsveç
2 Aralık 2022İsveç'te Bilgisayar Mühendisi Olarak Çalışmak & YaşamakBilgisayar Mühendisi
LinkedIn Üzerinden İş Bulup Danimarka'ya Taşınmak
Mert Şimşek
Danimarka
3 Ekim 2022LinkedIn Üzerinden İş Bulup Danimarka'ya TaşınmakAndroid Mobil Uygulama Geliştiricisi