Almanya Münih'te Kullanıcı Deneyimi(UX) Uzmanı Olarak Çalışmak

31 Mayıs 2022
Almanya Münih'te Kullanıcı Deneyimi(UX) Uzmanı Olarak Çalışmak

Gazi Üniversitesi Endüstriyel tasarım bölümünden 2017 yılında mezun olan Hanefi Bey 2021 Eylül'de eşiyle birlikte Almanya'ya taşındı. Şimdi Münih'te Kullanıcı Deneyimi tasarımına odaklı olarak çalışmakta. Almanya'da yaşamak ve çalışmak hakkındaki röportajımızı umarız keyifle okursunuz 🥳

"Burada yaşayan herkesin sigortası var ve hizmetlerden ücretsiz yararlanılabiliyor..."

Merhaba, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

- Merhaba, ben Hanefi. 28 yaşındayım. Gazi Üniversitesi Endüstriyel tasarım 2017 mezunuyum. Okul sürecinde yarı zamanlı freelance işler aldım, mezuniyet projem sonrasında da Kullanıcı Deneyimi tasarımına odaklı olarak çalışmaya başladım ve 5 yıldır UX odaklı çalışmaktayım.

Hanefi Gürler
Hanefi Gürler28 yaşındaKullanıcı Deneyimi(UX) Uzmanı

Yaşadığınız ülkeye ne zaman ve nasıl gittiniz? Somut bilgiler vererek açıklayabilir misiniz?

- Eylül 2021'de eşimle birlikte Münih'e yerleştik. Çok uzak olmadığı için ilk gidiş sürecinde Türkiye'deki evimizi kapatmadık. Sadece yanımızda bulunmasını istediğimiz iki valiz eşyamızı yanımıza aldık. Olası bir negatif durumda da ilk birkaç ay Türkiye'deki düzeni tutmak bizi daha güvende hissettirdi açıkçası. Buraya alıştıktan sonra geri dönüp evi kapattık.

Burada uzun zamandır yaşayan arkadaşlarımla gelmeden önce konuşup şehir hakkında bilgi edinmiştik. Taşınma masraflarını şirket çalışmaya başladıktan sonraki ay ödeyecekti onun için harcamaların faturalarını saklamaya özen gösterdik.

Almanya'da Eşim ve Ben...Almanya'da Eşim ve Ben...

Neden yurt dışında yaşamak istediniz?

- Yeni bir deneyim, yeni bir ortam görmek istedik. Aynı zamanda Blue Card ile geldiğimiz için belirli bir süre sonra istediğimiz yerde çalışabilme şansı ve kalıcı oturum imkanı da çok cazip geldi. Alım gücü artışı, daha sessiz ve sakin bir ortam da tabi ki diğer artılar.

Araştırma sürecinde sizi en çok zorlayan şey ne oldu ve nasıl çözdünüz o sorunu?

- Belgeleri toplamak en yorucu kısım olabilir. Şirketin çalıştığı aracı firmanın belge listesini yollamasına ve bütün sorularımızı hızlı bir şekilde cevaplamasına rağmen onlarca belgeyi derlemek gerçekten büyük bir problemdi. Almanya'da bölgeden bölgeye değişen prosedürler olabiliyor. Bütün bunları anlamak için yardıma ihtiyaç duyulabiliyor. Bu gibi sorunları Almanya'da yaşayanlara sorarak, blog okumaları yaparak ve iletişim ağını genişletip arkadaşlarımın arkadaşlarına ulaşıp onlardan ekstra bilgileri edinerek çözdüm.

Münih BMW Müzesi...Münih BMW Müzesi...

İlk kez giderken, toplam masraflarınız için minimum ne kadar para gerekti?

- Gidiş sürecinde yaklaşık 200€ kadar kişi başı vize işlemlerine harcadık. İlk gidişimizde oldukça az eşya ile gittik. Münih'te ev tutmak zorlu bir süreç olduğundan önce bir otele yerleştik. İlk ay için 1400€ kadar ödedik. Diğer giderleri de dahil edersek ilk gidiş sürecinde 3000€ ayırmamız gerekmişti.

Vize alırken tecrübe ettiklerinizi somut bir şekilde paylaşabilir misiniz?

- Almanya'da Blue Card adında bir çalışma vizesi var. Üniversite mezunu olarak bir şirketten 2021 yılı için yıllık 56.400€ dan daha yüksek (ülkede eksikliği olan meslek gruplarında -IT gibi- 43.992€) bir teklif alınca Blue Card'a başvurulabiliyordu.

Blue Card'ın çalışma vizesine göre pek çok avantajı vardı. Ben de teklifi aldıktan sonra bu belge için vizeye başvurdum. Çalıştığım şirket aracı bir firma ile anlaşmıştı ve bana adım adım yardımcı oldular. Her bir belgenin nasıl olması gerektiğini detaylı bir şekilde anlattılar. Buna rağmen yüzlerce sayfanın birinde şirket imza atmış ama kaşeyi unutmuştu. Vize başvurusunda belgeyi düzeltmemi istediler. Ben de aracı şirkete sordum, bana bir yasa numarası gönderdiler ve bu yasaya dayanarak dökümanın olduğu gibi incelenmesini talep ediyorum diyebilirsin dediler. Ben de o şekilde belgeleri teslim ettim, sonrasında belgenin kaşeli halini aracı firma konsolosluğa iletti. Sonrasında ilk olarak 6 aylık vize verdiler. Almanya'ya geldikten sonra süreç devam etti ve 5 ayın sonunda Blue Cardımızı almış olduk.

Gittiğiniz ülkenin dilini ne kadar sürede ve nasıl öğrendiniz? İngilizce seviyeniz gittiğinizde nasıldı/şimdi nasıl?

- Almanca halen bilmiyorum, sadece çok temel şeyleri biliyorum. Yakın zamanda ders almayı planlıyorum. İngilizcem ise iyi derecedeydi. Rahat bir şekilde konuşabiliyordum ancak yine de çok akıcı değildim. Burada tam zamanlı olarak İngilizce konuşunca iyice açıldım, şimdi çok daha rahatım. Yine de bazen hatalar olabiliyor ancak kimsenin ana dili olmadığı için sorun oluşmuyor. Anlaşılmayan yeri tekrar sormak gayet normal ve her seviyede yaşanıyor.

Arkadaşlarımla..Arkadaşlarımla..

Yaşamakta olduğunuz yeri nasıl buldunuz ve kirası ne kadar?

- Münih'te ev bulmak gerçekten çok problemli ve bir o kadar pahalı. Bir yer ilana açılıyor yüzlerce kişi başvuruyor. Ev görmeye giderken kendini tanıtan dökümanlar hazırlayarak gidip seni hatırlamasını ummaktan başka bir şansın olmuyor. Bazen süreç aylar sürebiliyor. Bizim de 2 ay kadar sürdü. O sürede otelde kaldık. Arkadaşımın arkadaşı başka bir şehre taşınıyordu bize referans oldular ve onların yerini tuttuk. Bu sayede ev ilanda kalmadan tutmuş olduk.

Ev 54 metrekare, 2 odalı(1+1), 2 yıllık bina, yerden ısıtmalı, küçük bir bahçesi ve evin altında kapalı garajı var. Kirası 1465€, içerisinde garaj kirası, ısınma, sıcak soğuk su dahil.

İşinizi nasıl buldunuz acaba?

- Burada yaşayan arkadaşım tasarımcı aradıklarını belirtti ve ilanı gönderdi. 4 aşamalı bir süreçten sonra teklifi aldım.

Şirketin Billboard'u..Şirketin Billboard'u..

Almanya'da çalışmak isteyenlere de yararlı olacağını düşündüğünüz somut bilgiler verebilir misiniz?

- Münih özelinde Almanca konusunda dertlenmeye hiç gerek yok. Hemen hemen herkes az veya çok İngilizce biliyor. Tabi Almanca bilince hayat kalitesi artar ancak dediğim gibi şart değil.

Türkiye ehliyeti ilk 6 ay geçerli. Sonrasında burada tekrar sınava girmek gerekiyor ve süreç pahalı ve uzun. Nispeten küçük bir detay ancak insanlar için önemli olabilir.

Yaşadığınız ülkenin sağlık sistemi hakkında genel bir bilgi verebilir misiniz? Hiç hastaneye gittiniz mi?

- Burada yaşayan herkesin sigortası var ve hizmetlerden ücretsiz yararlanılabiliyor. Sadece bazı konularda ek ücret çıkabiliyor mesela diş dolgusunun standart olanını karşılıyor ancak daha farklı kalitede olanları karşılamıyor. Daha kalitelisi için fark ödemek gerekiyor. Bunun dışında diğer süreçler için randevu alınıyor ve genellikle çok yakın bir zamanda olmuyor. Hatta gözümdeki spesifik bir hastalık için kornea doktoruna görünmem gerekti. Aradığım klinik sadece düzenli hastalarına baktıklarını, yeni hasta kabul edemediklerini söylemişti. O zaman çok garipsemiştim bu durumu.

Eklemek istediğiniz başka bir şey veya yaşadığınız sorunlar var mı?

- Belki gelince anlamak gereken diğer ufak ama efor gerektiren konuları yazabilirim;

Vergi konusu Türkiye'den biraz farklı, her yıl bir önceki yıl için vergi iadesi başvurusunda bulunup çeşitli şeylerden vergi iadesi alınabiliyor ya da ödediğiniz vergi eksikse devlete ödeme yapılması gerekiyor. Bunun için muhasebeciye gidebilir ya da hesaplama için uygulamalar kullanılabilir. Bunun dışında medeni durumun, çocuğunun olması, evde başka bir gelir olması gibi durumlar için farklı vergi sınıfları var ve verilecek vergi bunlara göre değişkenlik gösteriyor. Bu durumun kişiye göre karlı olan çeşitleri var. Bunları incelemek yılda birkaç yüz euro kazandırabilir.

Geri dönüşüm de ayrı bir konu. Almanya'da her tür çöpün atılacağı yer farklı ve bunu anlamak ilk günlerde zor olabiliyor. Bunun haricinde şişelerin de depozitoları oluyor bunları markete geri götürüp alışverişin tutarından düşürüyorsunuz. Ufak ama alışılması gereken başka bir detay.

Faturalar için aylık sabit bir ücret alınıyor ve yıl sonunda tüketim hesaplanıp para iadesi yapılıyor veya ek ücret isteniyor. Sonrasında bu farka göre yeni aylık ücret belirleniyor. Bu ücret banka hesabından çekiliyor ve eve fatura gelmesi gibi bir durum yok.

Kendi deneyimlerinizden yola çıkarak bir tavsiyede bulunabilir misiniz?

- Benim için yurt dışında yaşamak yapılması çok zor bir konu gibi geliyordu. Bunun hiç de böyle olmadığını gördüm. Gözünüzde büyütmeyin, kendinize odaklanın, gerisi gelir.

Almanya'dan Manzaralar..Almanya'dan Manzaralar..

Çook teşekkür ederiz Çizzgi olarak 😇

En Son Eklenen Röportajlar

Yurt dışına gidenler neler yaparak orada iş buldular, ne gibi sorunlarla karşılaşıp o sorunları nasıl çözdüler. Sizler için derlediğimiz röportaj serileri.
Melbourne’da Proje Yönetimi Bölümünde Öğrenci Olmak
Zeynep Şeniş
Avustralya
16 Mart 2023Melbourne’da Proje Yönetimi Bölümünde Öğrenci OlmakÖğrenci
Dil Kursuyla Almanya'ya Gidip Master Yapmak ve Çalışmak
Esad Sahin
Almanya
31 Ocak 2023Dil Kursuyla Almanya'ya Gidip Master Yapmak ve ÇalışmakProje Yöneticisi
Almanya'da Akademisyen Olarak Çalışmak
Ozan Altınok
Almanya
11 Ocak 2023Almanya'da Akademisyen Olarak ÇalışmakAkademisyen
Almanya'da İş Bulup Tek Valizle Münih'e Taşınmak
Emin Buğra Saral
Almanya
6 Ocak 2023Almanya'da İş Bulup Tek Valizle Münih'e TaşınmakBackend Developer
İtalya'da Yüksek Lisans Yapmak & Mimar Olarak Çalışmak
Ece Öner
İtalya
30 Aralık 2022İtalya'da Yüksek Lisans Yapmak & Mimar Olarak ÇalışmakYüksek Mimar
İsveç Malmö'de Yaşamak & Çalışmak
Bahar Şevket
İsveç
22 Aralık 2022İsveç Malmö'de Yaşamak & ÇalışmakOyun Sistemleri Programcısı
İsveç'te Bilgisayar Mühendisi Olarak Çalışmak & Yaşamak
Miraç Kocatürk
İsveç
2 Aralık 2022İsveç'te Bilgisayar Mühendisi Olarak Çalışmak & YaşamakBilgisayar Mühendisi
LinkedIn Üzerinden İş Bulup Danimarka'ya Taşınmak
Mert Şimşek
Danimarka
3 Ekim 2022LinkedIn Üzerinden İş Bulup Danimarka'ya TaşınmakAndroid Mobil Uygulama Geliştiricisi