İsveç'te Bilgisayar Mühendisi Olarak Çalışmak & Yaşamak

2 Aralık 2022
İsveç'te Bilgisayar Mühendisi Olarak Çalışmak & Yaşamak

Yıldız Teknik'ten mezun olup Boğaziçi'nde yüksek lisansını yapan Miraç Bey, 2018 yılında İsveç'te çalışmaya başladı. İsveç hakkındaki tecrübelerini Çizzgi ile paylaştı. Keyifli okumalar dileriz 😍

"Bir tanesi teknik olmak üzere 3 adet mülakat başarılı neticelendikten sonra şartlarda anlaştık..."

Merhaba, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

- Merhaba ismim Miraç Kocatürk. 40 yaşındayım. Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nin ardından Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği'nde master yaptım. Yaklaşık 20 yıldır bilgisayar mühendisi olarak yazılımla uğraşıyorum. Evliyim. 10 yaşında bir kızım var. Boş zamanlarımda ailemle vakit geçirmekten ve bilgisayar oyunları oynamaktan büyük keyif alıyorum.

Son bir kaç senedir de boş zamanlarımda Twitch ve Youtube'da favori oyunum World of Warcraft üzerinden Türk oyuncu topluluğuna içerik üretiyorum.

Miraç Kocatürk
Miraç Kocatürk40 yaşındaBilgisayar Mühendisi

İsveç'e ne zaman ve nasıl gittiniz acaba?

- İsveç'e 2018 yılında taşındım. Açıkçası aklımda yurt dışında yaşamak veya yurt dışında çalışmak gibi bir istek yoktu başlarda. Türkiye'de kurumsal büyük bir şirkette çalışıyorken beraber online oyun oynarken tanıştığım çok değerli bir arkadaşımın kendi iş yerinde açılan bir pozisyon ile ilgili olarak bana düşüncemi sorması ile gelişti olaylar. Etraflıca konuyu ailemle ele alıp yurt dışında yaşama ve hayatımızı devam ettirme kararı aldıktan sonra o pozisyon için arkadaşımın referansı ile başvuru gönderdim.

Bir tanesi teknik olmak üzere 3 adet mülakat başarılı neticelendikten sonra şartlarda anlaştık ve önce ben, 6 ay sonra da ailemi yanıma alarak İsveç'e yerleştim.

İsveç bayrağı ile...İsveç bayrağı ile...

Peki neden yurt dışında yaşamak istediniz?

- Aslında ilk başlarda yurt dışında yaşama fikri yoktu aklımda. Yurt dışında yaşamak için beni en çok motive eden şeyin farklı iş yaşamları ve kültürlerini tanıma, yeni yerler ve kültürler görme arzusu oldu.

Ayrıca kızımızın eğitim hayatı için de daha iyi olabileceğini düşündüğümüz için böyle bir karar aldık.

Kızım ile...Kızım ile...

Araştırma sürecinde sizi en çok zorlayan şey ne oldu ve nasıl çözdünüz o sorunu?

- Pozisyon ve görüşme hazır olduğu için açıkçası çok büyük bir araştırma kısmına girmeden halloldu her şey. Eğer yurt dışında yaşayacaksam Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan ağabeyimin yanına giderim diye düşünüyordum hep ama İsveç tamamen benim için de güzel bir sürpriz oldu.

İlk kez giderken, toplam masraflarınız için minimum ne kadar para gerekti?

- İlk giderken ailemle birlikte gitmedim. Sadece kendim geldim ve bir 6 ay arkadaşımla birlikte onun yanında kaldım. İlk başlangıç masrafları benim durumumda çok yüksek değildi. Ama sanırım günümüz şartlarında ilk bir kaç ay için uçak bileti vs de dahil olsa 100.000 TL ayırmayı düşünmek mantıklı olacaktır.

Vize alırken tecrübe ettiklerinizi somut bir şekilde paylaşabilir misiniz?

- Ben önce şirketle anlaştığım için şirket benim adıma oturma ve çalışma vizesi başvurusunu direkt buranın göçmenlik bürosu olan Migrationsverket'e kendisi yaptı. Başvuru masrafları da şirket tarafından karşılandı o yüzden fiyatı ve süreci bilmiyorum. Sadece pasaportlar, kimlik bilgileri, evlilik cüzdanı fotokopisi gibi evrakları mail üzerinden şirkete gönderdim.

Gittiğiniz ülkenin dilini ne kadar sürede ve nasıl öğrendiniz? İngilizce seviyeniz nasıldı giderken ve şimdi nasıl?

- Anadolu Lisesi mezunu ve Boğaziçi Üniversitesi mezunu olduğum için daha çocuk yaşlardan itibaren ileri seviyede bir İngilizcem hep vardı. Ancak buranın ana dili olan İsveççe'yi hala öğrenmekte zorluk çekiyorum. Zorluk çektiğim noktalardan biri buradaki insanların %90 gibi büyük bir bölümü İngilizce bildikleri için hayatın hiçbir alanında (sağlık sektörü hariç) İsveççe bilmeye gereksinim duymuyorsunuz.

Öte yandan hep uluslararası şirketlerde çalıştığım için ve şirket dili de İngilizce olduğu için tam anlamıyla hala daha anadillerini öğrendiğimi söyleyemem. Ama kendimi idare edebilecek kadar, alışveriş yapıp sipariş verebilecek kadar İsveççe biliyorum.

İsveç sokakları...İsveç sokakları...

Yaşamakta olduğunuz evi nasıl buldunuz ve kirası ne kadar?

- Yaşamakta olduğum evi buradaki sahibinden.com'a benzeyen internet sitelerinin birinden buldum. Burada ilk farkettiğim ev kiralarının çok yüksek olması ve kiralanacak evin bulunamaması oldu.

Benden önce aynı pozisyon için anlaşıp daha sonra Stockholm'de kiralık ev bulamadığı için gelemeyen bir kaç kişi olduğunu duymuştum. Arkadaşımla kalıp İsveç'te ev arıyor olabilmek benim için büyük şans oldu. Burada evler genelde ikinci elden kiraya çıkıyor ve fiyatlar hem yüksek oluyor. Hem de kontratlar 3 ay-6 ay gibi kısa süreli oluyor. Tahmin edersiniz ki aileyle kısa süreli kontratlar ile 6 ayda bir taşınmak bir hayli zorlu olabilir. O yüzden şansıma birinci elden yeni yapılmış evlere kiracı arayan bir şirketin ilanı tarafıma olumlu sonuçlandı ve evi tuttum. Kiralar burada 10000 kron ile 25000 kron arasında değişkenlik gösterebiliyor.

İsveç'te çalışmak isteyenlere yararlı olacağını düşündüğünüz somut bilgiler verebilir misiniz?

- İsveç'te çalışmak isteyen arkadaşlar mutlaka konaklamayı göz önünde bulundurması gerekiyor. Öte yandan ileri derecede İngilizce bilmek büyük çoğunluk nüfusunun bilmesi ile birlikte işlerini kolaylaştırabilir. Vize başvurusunda bulunmadan önce bir şirketle anlaşmak da işleri büyük ölçüde kolaylaştırıyor.

Bir de coğrafi olarak İsveç'in kuzeyde olması fiziksel bazı zorlukları da beraberinde getiriyor. Kışın çok karanlık ve soğuk günlerinin olması biraz depresif bir hava yansıtıyor. Ayrıca İsveç halkının kendisi biraz içlerine kapanık insanlar olduğu için ve çoğunlukla sıcakkanlı insanlar olmadıkları için arkadaş edinme veya bizim bildiğimiz anlamda arkadaş edinmekte de bazı zorluklar oluşabiliyor.

İsveç'te kış...İsveç'te kış...

İsveç'in sağlık sistemi hakkında genel bir bilgi verebilir misiniz? Hiç hastaneye gittiniz mi?

- İsveç'in tek olumsuz yönü şimdiye kadar gördüğüm kadarıyla sağlık sistemi. Sağlık burada sosyal devlet kapsamında tamamen ücretsiz ve özelleştirme (özel alanlar dışında) çok bulunmuyor. Dolayısıyla bir şikayetiniz için hemen doktora görünme ne yazık ki mümkün olmuyor. Bir şikayetinizin değerlendirilmesi, randevu almanız ve konuyla ilgili bilgilendirme almanız aylar sürebiliyor. Bu da erken teşhisin çoğu zaman önüne geçebiliyor.

Bir de gelişmiş ülkelerde yaşanan kalifiye insan yetiştirilmesi ile ilgili sorun İsveç'te de var. Ülkenin ekonomik olarak refah içerisinde olması, ülke gençlerinin doktorluk mühendislik gibi alanlarda gelişmesini eğer kendileri idealistse sağlıyor. Ülkede de bu açık yurt dışından getirilen kalifiye göçmen doktor ve mühendislerden sağlanmaya çalışılıyor.

İsveç'ten kareler...İsveç'ten kareler...

Tecrübelerinizi paylaştığınız için, Çizzgi olarak çook teşekkür ederiz 😇

En Son Eklenen Röportajlar

Yurt dışına gidenler neler yaparak orada iş buldular, ne gibi sorunlarla karşılaşıp o sorunları nasıl çözdüler. Sizler için derlediğimiz röportaj serileri.
Melbourne’da Proje Yönetimi Bölümünde Öğrenci Olmak
Zeynep Şeniş
Avustralya
16 Mart 2023Melbourne’da Proje Yönetimi Bölümünde Öğrenci OlmakÖğrenci
Dil Kursuyla Almanya'ya Gidip Master Yapmak ve Çalışmak
Esad Sahin
Almanya
31 Ocak 2023Dil Kursuyla Almanya'ya Gidip Master Yapmak ve ÇalışmakProje Yöneticisi
Almanya'da Akademisyen Olarak Çalışmak
Ozan Altınok
Almanya
11 Ocak 2023Almanya'da Akademisyen Olarak ÇalışmakAkademisyen
Almanya'da İş Bulup Tek Valizle Münih'e Taşınmak
Emin Buğra Saral
Almanya
6 Ocak 2023Almanya'da İş Bulup Tek Valizle Münih'e TaşınmakBackend Developer
İtalya'da Yüksek Lisans Yapmak & Mimar Olarak Çalışmak
Ece Öner
İtalya
30 Aralık 2022İtalya'da Yüksek Lisans Yapmak & Mimar Olarak ÇalışmakYüksek Mimar
İsveç Malmö'de Yaşamak & Çalışmak
Bahar Şevket
İsveç
22 Aralık 2022İsveç Malmö'de Yaşamak & ÇalışmakOyun Sistemleri Programcısı
İsveç'te Bilgisayar Mühendisi Olarak Çalışmak & Yaşamak
Miraç Kocatürk
İsveç
2 Aralık 2022İsveç'te Bilgisayar Mühendisi Olarak Çalışmak & YaşamakBilgisayar Mühendisi
LinkedIn Üzerinden İş Bulup Danimarka'ya Taşınmak
Mert Şimşek
Danimarka
3 Ekim 2022LinkedIn Üzerinden İş Bulup Danimarka'ya TaşınmakAndroid Mobil Uygulama Geliştiricisi