Mimarlık Bölümünde İtalya'da Yüksek Lisans Yapmak

4 Ekim 2021
Mimarlık Bölümünde İtalya'da Yüksek Lisans Yapmak

Torino Politeknik Üniversitesi'nde yüksek lisans yapmakta olan Buğra Bey ile İtalya'daki yaşamı hakkında sohbet ettik. Merak ettiğimiz sorular ve Buğra Bey'in cevapları için buyrun röportajımıza... 🤩

"Emlakçılar aracılığıyla ev aradım ama çoğu İtalyanca konuşmadığımı anladıklarında görüşmeyi devam ettirmek istemiyorlardı..."

Merhaba, sizi tanıyabilir miyiz biraz?

- İzmir Ekonomi Üniversitesi, Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Mezunuyum. Şu an yüksek lisans öğrencisiyim. Torino Politeknik Üniversitesi’nde "Sürdürülebilir Tasarım İçin Mimarlık" yüksek lisans programındayım.

Buğra Yüksel
Buğra Yüksel25 yaşındaYüksek Lisans @Polytechnic University of Turin

İtalya’ya ne zaman ve nasıl gittiniz?

- İtalya’ya Eylül 2019’da, 23 yaşımda geldim.

Yurt dışında yüksek lisans yapmaya, lisans yaparken karar verdim. Benim için lisans yıllarımın son evresinde böyle bir fikir oluştu. 3. sınıf bitiminde ofis stajımı yaparken aklımda yavaş yavaş bu fikir oluştu ve araştırmalarıma 4. sınıf öncesi başladım. Başta tamamıyla eğitim danışmanlıkları ve internet üzerinden baktım ve bu durum okul başladığında da devam etti.

Okulunuzu nasıl buldunuz peki?

- Okulumu, Türkiye’de araştırma yaparken Academix Eğitim Danışmanlığı'ndan buldum. Danışmanlık ücretliydi ama ben danışmanlığın sitesinden okulu görüp sonra kendim araştırıp başvurdum. Sonrasında farklı danışmanlıkları vs. araştırdığımda belli başlı okulların olduğunu anladım ve genel araştırma yapıp kendime en uygun bölümü Torino Politeknik Üniversitesi’nde buldum.

Araştırma sürecinizden bahsedebilir misiniz biraz?

- Neleri araştırdığıma gelirsek... Öncelikle ne yapmak istediğim ile ilgili bir karar vermem gerekiyordu. Daha 4. sınıfın 2. dönemine, yani bitirme projeme bile geçmeden böyle bir fikir oluştuğu için hayatımı belirli bir yoldan yürütmem gerekiyordu. Bunun için okul, bölüm kararı önemliydi. Tabii buna ufak ufak karar verirken bu işin ekonomisi buna yön veriyordu. Sonuçta belli bir kur farkı üzerinde yaşamınızı sürdüreceksiniz ve bu gelecek kararlarınızı etkileyen bir durum.

Yavaş yavaş İtalya seçeneğim şekillenmişti; ama okul ücretleri ve genel yaşam koşulları beni biraz ürküttü. Belirli konularda farklı ülkeleri de araştırmaya başlamıştım: Çekya, Polonya ve Litvanya gibi... Ancak ailemle konuştuklarımda onlar İtalya'yı istiyorsam sonuna kadar destek vereceklerini söylediler ve İtalya üzerinden araştırmalarım devam etti.

Bu karar kesinleştikten sonra, okulum ve ülke kararım belli olunca, ders programına ve genel olarak yaşam koşulları araştırmalarıma daha rahat devam edebildim.

Venedik...Venedik...

Araştırma sürecinde sizi en çok zorlayan şey ne oldu ve nasıl çözdünüz?

- Araştırma yaparken, okula kabul koşulları ve ders programını anlamak biraz zorladı. Torino Politeknik Üniversitesi’nde yüksek lisans yapmaya karar verdikten sonra tabii ki ülkemle olan denklik vs. gibi konular tedirgin ediyordu. Tezli veya tezsiz olma durumu gibi. Sonuçta tamamen farklı bir ülke ve açıklamaları dahi sizi zorluyor. Bu durumu çözmek için güvendiğim üniversite hocalarından yardım aldım. Belirli akademik prosedürleri öğrenmem gerekiyordu. Bunları, belli bir zaman geçtikten sonra sistemi öğrenerek yavaş yavaş aştım.

Vize süreci nasıl işledi peki? Vize sürecinde herhangi bir sorun yaşadınız mı?

Vize ve Ücretler Hakkında
  • Vize Ücreti: 55 Euro
  • Vize çıkma Süresi: 7 gün
  • Torino Politeknik Üniversitesi Başvuru Ücreti: 20 Euro

- İlk başta giderken ülkelerin prosedürleri ekonomik olarak karşınıza çıkmakta ve vize yeterliliği için bunları karşılamak zorundasınız. Genellikle kendi banka hesabınızda ve sponsorunuzun banka hesabında belirli miktar para göstermelisiniz.

Bu benim için 7000 Euro'ydu. Ben herhangi bir danışmanlıkla gelmediğim için kendim hallettim işlerimi ve sadece okula başvuru ücreti olarak 20 Euro ödedim. İtalya’ya indikten sonra bir süre otelde kalmak zorundaydım. Ev bulma süreci sırasında sürekli dışarıda yemek yediğim için bazı harcamalarım oldu.

Vize sorun gibi olmadı aslında. Okuldan aldığım kabulüm ve geri kalan belgelerimi VFS Global aracılığıyla yönlendirdim ve 7 gün içinde 1 yıllık vizem geldi. Vize ücreti 55 Euro idi.

Gittiğiniz ülkenin dilini ne kadar sürede ve nasıl öğrendiniz? İngilizce seviyeniz nedir?

- İtalyanca konusunda bazı sıkıntılar çektim. Yüksek lisans Türkiye’de olduğu gibi, yani en azından benim bölümüm açısından konuşayım, yanında çalışmaya pek fırsat vermiyor. İlk dönem haftalık 27 saat dersim oluyordu. Buna haftada 6 saat İtalyanca'yı ekleyebildim.

Mimarlık uygulamalı bir eğitim ile yürüdüğü için vaktim genellikle bölüm üzerine çalışmayla geçti. Benim bölümümün dili İngilizce olduğu için genel olarak İtalya’da tanıdıklarım İtalyanca pek bilmiyorlardı. Şu anda A2 ve B1 arası bir İtalyanca seviyem var. Tabii ki bunu daha fazla geliştirmeyi öngörüyorum.

İngilizce seviyem gayet iyi durumda. Akademik ve genel yaşantı olarak yeterli bir seviyede olduğunu düşünmüyorum. İtalya’ya gelirken herhangi bir sınava girmedim. Üniversite eğitimim %100 İngilizce olduğu için okuldan aldığım belge geçerliydi. Okulumun PIE (The Proficiency in Estimating Exam) sınavını 90/100 ile geçmiştim.

Biraz da yaşadığınız evden bahsedelim... Nasıl bulduğunuzu, kirasını ve evin yapısını somut bir şekilde aktarabilir misiniz?

Ev Hakkında
  • Kira: Her şey dahil 450 Euro
  • Büyüklüğü ve yapısı: 30 metrekare/Stüdyo daire

- Yaşadığım evi daha Türkiye’den ayrılmadan bulmuştum aslında ancak görmeden tutmak istemedim. İtalya’ya geldikten sonra immobiliare, subito gibi sitelerden ve emlakçılar aracılığıyla ev aradım ama çoğu İtalyanca konuşmadığımı anladıklarında görüşmeyi devam ettirmek istemiyorlardı. Hatta yüzüme kapatan birkaç kişi bile oldu.

Sonrasında bir housing şirketinin biraz şehir merkezinden uzak yerinde bir evi görmeye gittim. 30 metrekare civarı bir stüdyo daireydi ve kirası her şey dahil 450 Euro'ydu. Böylece evime karar vermiştim.

Yaşadığınız ülkenin sağlık sistemi hakkında genel bir bilgi verebilir misiniz? Hiç hastaneye gittiniz mi?

- Hiç hastaneye gitmedim. Ancak çevremden duyduklarım sağlık sisteminin pek başarılı olmadığı yönünde.

Eklemek istediğiniz başka bir şey veya yaşadığınız başka sorunlar var mı?

- Yaşadığım sorunlara şöyle ek yapabilirim; İtalya'nın bürokrasi anlamında çok kötü oluşu beni çok zorladı ve hala zorlamaya devam ediyor. Oturum iznimi yeniletmem 3 ay falan alıyor. Bu durumları ön kayıt ve kayıt konusunda da yaşamıştım. Tamamen teknolojiden ve düzenden kopuk bir bürokrasi anlayışı olduğunu düşünüyorum.

Monopoli...Monopoli...

Yurt dışında yaşamak/okumak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

- Yurt dışında yaşamanın en iyi tarafı kendi vizyonunuzu genişletmeniz. Aynı zamanda size ülkenizde duyduklarınız, gördükleriniz ve söylenenler dışında nelerin olduğunu bizzat deneyimleme şansı veriyor. Yeni bir kültür, yeni bir coğrafya ve yeni insanlarla bir araya geliyorsunuz. Bu çok kültürlü ortam yurt dışında yaşamanın en pozitif noktası diyebilirim.

Gitmeden önce keşke bilseydim dediğiniz şeyler nelerdir?

- Gitmeden önce keşke biraz daha İtalyanca öğrenip gelseydim diyorum. Çünkü ilk geldiğimde tamamen dil sorunu üzerinden problemler yaşadım ve Türkiye’de kurs almak için gerekli vaktim vardı. İtalya’dan kabul aldığımda gitmeme 7 ay gibi bir süre vardı ve en azından A1 veya A2 seviyesine çıkıp gelmeliydim diye düşünüyorum.

Teşekkür ederiz... 🥳

En Son Eklenen Röportajlar

Yurt dışına gidenler neler yaparak orada iş buldular, ne gibi sorunlarla karşılaşıp o sorunları nasıl çözdüler. Sizler için derlediğimiz röportaj serileri.
Farklı Sektörlerde Çalıştıktan Sonra Öğrenci Vizesi ile Sidney'e Taşınmak
Volkan Aktan
Avustralya
26 Ağustos 2023Farklı Sektörlerde Çalıştıktan Sonra Öğrenci Vizesi ile Sidney'e TaşınmakTurizmci
İngiltere'de Oyun Stüdyosunda Backend Üzerine Çalışmak
Yiğit Nuhuz
İngiltere
14 Temmuz 2023İngiltere'de Oyun Stüdyosunda Backend Üzerine ÇalışmakBackend Yazılım Mühendisi
Headhunter'dan Gelen Mesaj ile İş Bulup Almanya'ya Taşınmak
Murat Yüksel
Almanya
19 Hazīran 2023Headhunter'dan Gelen Mesaj ile İş Bulup Almanya'ya TaşınmakYazılım Mühendisi
İngiltere'de Satış ve Reklam Direktörü Olmak
Beren Huzur
İngiltere
18 Hazīran 2023İngiltere'de Satış ve Reklam Direktörü OlmakSatış ve Reklam Direktörü
Ünlü Firmalarda Çalıştıktan Sonra Ankara Anlaşması ile Londra'ya
Çağlar Telef
İngiltere
6 Hazīran 2023Ünlü Firmalarda Çalıştıktan Sonra Ankara Anlaşması ile Londra'yaYazılım Mühendisi
Bir Ay İçinde İş Bulup Amsterdam'a Taşınmak
Ege Uçak
Hollanda
29 Mayıs 2023Bir Ay İçinde İş Bulup Amsterdam'a TaşınmakYazılım Mühendisi
Amerika'da Bilgisayar Bilimi Üzerine Doktora Yapmak
Alperen Keleş
Amerika
27 Mayıs 2023Amerika'da Bilgisayar Bilimi Üzerine Doktora YapmakDoktora Öğrencisi
Belçika'da Kemik Doku Mühendisliği Üzerine Çalışmak
Ayşe Köse
Belçika
18 Nīsan 2023Belçika'da Kemik Doku Mühendisliği Üzerine ÇalışmakDoktora Sonrası Araştırmacı